Zachęta i Fundacja Kolonia Artystów przystąpiły do Koalicji Otwartej Edukacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 21 maja 2012

Koalicja Otwartej Edukacji niedawno zyskała dwóch nowych członków: Zachętę Narodową Galerię Sztuki oraz Fundację Kolonia Artystów.

Zachęta od 2011 roku „uwalnia” swoje zasoby. Celem jest jak najszersze udostępnianie tworzonych przez galerię materiałów, a tym samym realizacja misji instytucji – upowszechnianie sztuki współczesnej i edukacja w tym zakresie. Pod koniec 2011 roku Zachęta organizowała dzień otwarty, w czasie którego m. in. odbyła się dyskusja DZIEŁA NA WOLNOŚCI. Kultura? Kontrola? Kasa? dotycząca kwestii, jak dzieła sztuki powinny być dostępne w sieci.

Pierwszym projektem, który został udostępniony na licencji CC BY były filmy edukacyjne stworzone przez pleple.tv i Zachętę przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Prace nad produkcją trwały od 2009 roku, płyta z filmami i konspektami lekcji została wydana w 2011. Następnie pojawiły się materiały, takie jak scenariusze warsztatów, filmy z wydarzeń i szkoleń, a także całe gazety – foldery towarzyszące wystawom (dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej). Obecnie dział edukacji przygotowuje serię filmów animowanych zainspirowanych dziełami z kolekcji Zachęty, zapraszając do współpracy i widzów dorosłych, i najmłodszych.

Ważnym projektem związanym z otwieranymi zasobami galerii jest portal internetowy (system i-Art), którego uruchomienie przewidywane jest we wrześniu 2012 roku. Ma stanowić wygodne narzędzie do przeglądania i pobierania zarówno zdjęć dzieł sztuki z kolekcji, jak i materiałów edukacyjnych, dokumentacji fotograficznych wystaw, tekstów oraz artykułów towarzyszących wystawom. Z drobnymi wyjątkami, cała jego zawartość udostępniana będzie na licencjach CC.

Fundacja Kolonia Artystów funkcjonuje od 2001 i zawsze była istotnym miejscem na mapie działań artystycznych w Polsce. Kolonia jest organizacją animacji kultury i sztuki niszowej awangardowej i niekomercyjnej. Fundacja zajmuje się głównie organizowaniem i wspieraniem inicjatyw: kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych. Z wielu projektów Fundacji na szczególną uwagę zasługują te, które promują otwartość. W ramach Akademii Orange Kolonia prowadziła projekt DWA w 3D – Dokumentacja Wydarzeń Artystycznych, którego efekty publikowane są na licencji CC BY. Kolejnym projektem jest OPEN Source Art, który ma na celu prezentację najciekawszych niszowych projektów muzycznych i wideo wykorzystujących w procesie twórczym narzędzia open source’owe. W ramach projektu został zorganizowany Festival OSA – cykl koncertów i pokazów wideo, a także spotkania warsztatowe z artystami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]