XV Warszawski Festiwal Nauki: dzień trzeci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 19 września 2011
Nauka
N icon science.png
XV Warszawski Festiwal Nauk - logo.png

Trwa XV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. W trzecim dniu, w niedzielę 18 września 2011, odbyły się, między innymi prezentacje: „Wszechświat z klocków LEGO, czyli o tym co to jest i jak sobie zrobić Mechanizm z Antykithiry”; „Cała prawda o konserwantach w żywności” oraz „Maria Skłodowska-Curie: znaczenie naukowe jej badan”

Stanisław Bajtlik i Aleksy Bartnik prezentują Mechanizm z Antykithiry

O 11:15 w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN rozpoczął się wykład pod tytułem „Wszechświat z klocków LEGO, czyli o tym co to jest i jak sobie zrobić Mechanizm z Antykithiry” prowadzony przez Stanisława Bajtlika i Aleksego Bartnika. Słuchacze mogli zapoznać się z historią i zasadą działania starożytnego przyrządu. Następnie prof. Bartnik zaprezentował rekonstrukcje przyrządu własnoręcznie wykonaną z klocków LEGO.

CAMK - model skali i masy

W Centrum odbywały się też inne wykłady i pokazy[1]. Goście mogli między innymi zobaczyć model obrazujący, w skali rozmiaru, planety układu słonecznego oraz drugi obrazujący, w skali masy obiekty astronomiczne.

Zajęcia praktyczne w SGGW

O 13:00 w Zakład Biotechnologii i Mikrobiologii żywności SGGW (część wydziału Wydział Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) odbył się wykład wraz z warsztatami pod tytułem „Cała prawda o konserwantach w żywności”. Dr inż. Elżbieta Hać-Szymańczuk zaprezentowała słuchaczom informacje o wybranych konserwantach. Następnie uczestnicy wykładu udali się do laboratorium gdzie mogli obserwować wpływ dodatków do żywności na rozwój mikroorganizmów. Prelegentka stwierdziła że zainteresowanie przerosło oczekiwania.

O godzinie 18:00 Nowa Aula w Starym BUW na terenie Uniwersytet Warszawski odbył się wykład "Maria Skłodowska-Curie: znaczenie naukowe jej badań". Prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski opowiadał o życiu i dorobku naukowym Marii Skłodowskiej-Curie. Wykład był rejestrowany i ma się ukazać w ciągu tygodnia na stronie Festiwalu Nauki. Po wykładzie profesor udzielił wywiadu dziennikarzom z Internetowej Gazety Festiwalu.

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości