XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 14 listopada 2016

22 października ogłoszono wyniki XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego


Jest to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. W 1935 roku odbył się w Warszawie, a od 1952, regularnie co 5 lat odbywa się w Poznaniu w Auli UAM. Organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.


W tym roku konkurs odbywał się w dniach 8-23 października. W rywalizacji wzięło udział 48 uczestników z całego świata. Polskę reprezentowali: Amelia Maszońska, Celina Kotz, Anna Malesza, Maria Włoszczowska oraz Robert Łaguniak.

Wyniki ogłoszono w sobotę 22 października. Pierwszą nagrodę otrzymała 20-letnia Veriko Tchumburidze, a drugą nagrodę ex aequo Bomsori Kim oraz Seiji Okamoto. Wśród finalistów znalazła się też polka - Maria Włoszczowska.

Skład jury to m. in Krzysztof Penderecki, Maksim Wiengierow, Ilya Gringolts, Dong-Suk Kang, Kyoko Takezawa, Peter Zazofsky, Zachar Bron, Alena Bajewa, Konstanty Andrzej Kulka, Bartosz Bryła, Robert Kabara.


W Konkursie mogą wziąć udział skrzypkowie wszystkich narodowości do 30 roku życia. Kandydaci są kwalifikowani na podstawie preselekcji. Do drugiego etapu Jury kwalifikuje 24 uczestników, do trzeciego etapu - 12 uczestników, a do finału 6.


Transmisja na żywo z koncertów emitowana była w TVP Kultura.

Źródła[edytuj]