2023-01-19: Wybory dla społeczeństwa obywatelskiego - szkolenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 stycznia 2023

19 stycznia 2023 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska wraz z Stowarzyszenie 61 (portal Mam Prawo Wiedzieć) ogłosiło relację ze szkolenia "Wybory dla społeczeństwa obywatelskiego" które odbyło się od 8 do 9 grudnia 2022 roku.

Organizatorom zależało na dotarciu do liderek i liderów lokalnych społeczności. Osób, które aktywnie działają, dla których w życiu publicznym liczą się takie wartości, jak solidarność, równość wobec prawa i przejrzystość oraz chcą rozwijać obywatelsko siebie i wspólnotę, do której należą. Ludzi, którzy są zdeterminowani, żeby na lepsze zmieniać nawet małe wycinki otaczającej nas rzeczywistości. Celem było stworzyć grupę jak najbardziej zróżnicowaną, składającą się z ludzi pochodzących z różnych środowisk, mających odmienne doświadczenia, sposoby działania oraz patrzenia na poruszane tematy.

Ostatecznie w szkoleniu wzięło udział 35 osób, wybranych przez organizatorów spośród prawie 100 nadesłanych zgłoszeń.

Dzień pierwszy rozpoczęty został wykładem "Zagadnienia dotyczące finansowania kampanii wyborczej, podmiotów zamierzających w niej uczestniczyć, w tym zgłaszać kandydatów w wyborach", poprowadził go Tomasz Gąsior, doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

Drugim punktem szkoleniowym tego dnia było World cafe z ekspertkami i ekspertami Odpowiedzialnej Polityki oraz Stowarzyszenia 61 – "Pytania dotyczące procesu wyborczego, które nas męczą. Jak reagować?".

Uczestnicy mieli do dyspozycji 6 stolików tematycznych:

 • Stolik 1 – MATERIAŁY WYBORCZE
 • Stolik 2 – NADUŻYWANIE LOKALNEGO AUTORYTETU
 • Stolik 3 – RÓWNE SZANSE W KAMPANII
 • Stolik 4 – ROLA MEDIÓW W KAMPANII
 • Stolik 5 – OBIETNICE WYBORCZE
 • Stolik 6 – JAKIE SĄ PROBLEMY Z DNIEM GŁOSOWANIA?

Dosiadając się do wybranego stolika, przy którym siedzieli eksperci, uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość podzielenia się tym jakie widzą (i jakie przewidują) problemy dotyczące tych tematów oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wątpliwości było dużo i chyba wszyscy żałowali, że możliwość dyskusji dość mocno ograniczał nam czas przeznaczony na tą część szkolenia.

Podsumowaniem było wystąpienie Roberta Lecha (Odpowiedzialna Polityka) – "Cykl wyborczy, co jest warunkiem uczciwych wyborów, rola obserwatorów społecznych i międzynarodowych – ich rekomendacje – problemy systemowe, zażalenia i protesty wyborcze".

Drugi dzień szkolenia poświęcony był głównie na rozmowy. Organizatorzy chcieli dowiedzieć się co skłoniło osoby do udziału w warsztacie do zaangażowanie się w działania społeczne, posłuchać o ich doświadczeniach związanym z wyborami, obawach i nadziejach, a także być może zainspirować ich możliwością włączania się w tematy wyborcze podejmowane przez organizacje społeczne oraz zachęcić do zbudowania lokalnej grupy zajmującej się takimi zagadnieniami.

Do tej części zaproszone zostały zaprzyjaźnione organizacje społeczne.

 • Odpowiedzialną Politykę
 • Fundację Wspomagania Wsi
 • Stowarzyszenie 61
 • Akcję Demokrację
 • Komitet Obrony Demokracji
 • Instytut Spraw Publicznych
 • Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

Goście zostali poproszeni o powiedzenie kilku słów o ich działaniach oraz o tym, co mają do zaoferowania innym organizacjom lub aktywnym obywatelom. Bardzo szybko okazało się, że jest wiele płaszczyzn, gdzie wzajemnie można wykorzystać swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenia.

Był to też moment zadania ważnego pytania – "Jak, jako organizacje możemy lepiej odpowiadać na potrzeby osób działających lokalnie?" Uczestnicy wspólnie zastanawiali się m.in jakiego rodzaju wsparcia im brakuje, kogo warto zaprosić na następne szkolenia i co ewentualnie w nich poprawić.

Tworząc to szkolenie za cel organizatorzy postawili sobie, nie tylko przekazanie uczestniczącym w nim osobom jak największej ilości wiedzy w ograniczonym czasie, ale również przekonanie ich, że w tym co robią nie są sami. Organizatorzy chcieli żeby uczestnicy ze spotkania wyjechali z dużą dawką nowej energii do dalszych działań oraz poczuciem wspólnoty.

Szkolenie Wybory dla społeczeństwa obywatelskiego odbywało się w czasie trwania 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Za sprawą współpracy międzyorganizacyjnej uczestnicy szkolenia mogli wziąć udział również w tym wydarzeniu.

Chętni obejrzeli filmy festiwalowe (m.in „Delikado. Obronić las”) oraz wzięli udział w towarzyszących projekcjom dyskusjach.

Szkolenie sfinansowano ze środków Foundation Open Society Institute oraz stanowi część projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]