Wrocław: Plenerowa Biblioteka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 8 sierpnia 2012
POL location map.svg

Na wrocławskiej Pergoli przy Hali Stulecia przez trzy kolejne sierpniowe niedzielne popołudnia królować będzie książka. Do Plenerowej Biblioteki zaproszeni są zarówno wrocławianie jak też turyści.

„Podróżowanie jest rzeczą konieczną...” to hasło Plenerowej Biblioteki na Pergoli. Trzy kolejne spotkania będą poświęcone różnym rodzajom podróży. – Hasło traktujemy symbolicznie, jako że książka może być całym światem i dosłownie, bo zależy nam, żeby czytelnicy wybrali się w podróż, choćby niedaleką do Hali Stulecia i spotkali się z książką w plenerze – mówiła Katarzyna Kabat z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pierwsze spotkanie w niedzielę 12 sierpnia będzie poświęcone podróżom w czasie. Na czytelników czekać będą różne atrakcje – m.in. czytelnia na leżakach, głośne czytanie bajek.

Na miejscu będzie można skorzystać z wypożyczalni pod chmurką, a wybraną książkę lub audiobook oddać w dowolnej filii MBP. – Nie trzeba mieć przy sobie karty bibliotecznej. Mamy nadzieję, że ofertą biblioteki zainteresują się również osoby, które jeszcze do niej nie należą – wyjaśniła Katarzyna Kabat.

W programie są również warsztaty dla dzieci i dorosłych – „Nowe życie starych przedmiotów”, będzie też okazja by poznać lub przypomnieć sobie zabawy z dzieciństwa, w które bawili się rodzice, dziadkowie a nawet pradziadkowie. Będzie można nauczyć się starych i nowych wyliczanek po polsku i angielsku. – W pobliżu Hali Stulecia spotkać można wielu cudzoziemców, dlatego przygotowaliśmy ofertę w języku angielskim – dodała Katarzyna Kabat.

Kolejna niedziela 19 sierpnia poświęcona będzie podróżom orientalnym. W programie czytanie baśni indyjskich, pokazy tradycyjnego tańca indyjskiego, malowanie twarzy w indyjskie ornamenty, rodzinne sypanie mandali, degustacja tradycyjnych słodkości.

„Podróże w przestrzeni” zaplanowane na 26 sierpnia będą spotkaniem na Wielkiej Wyspie Skarbów z Beatą Maciejewską. W to niedzielne popołudnie powstaną „Pierwsze plenerowe książeczki”. W programie także składanie samolotów z papieru i akrobacje wokół Hali Stulecia.

Dzieci, które wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach Plenerowej Biblioteki będą mogły zdobyć specjalne przypinki, które gwarantują niespodziankę.

Miejskiej Bibliotece Publicznej i Hali Stulecia partnerują American School of Wrocław, Instytutu Studiów Azjatyckich, Ogrody Doświadczeń. Humanitarium.

Wszystkie spotkania w ramach Biblioteki Plenerowej trwają od godz. 16:00 do 18:30, wstęp na nie jest wolny. W razie brzydkiej pogody impreza odbędzie się we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Źródła[edytuj | edytuj kod]