Wolskie Regionalia - archiwum cyfrowe warszawskiej Woli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 20 lipca 2012
Old Photos.JPG

Projekt Biblioteki Publicznej warszawskiej dzielnicy Wola ma na celu promocję i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz ochronę i udostępnienie źródeł historycznych o unikalnej, nieznanej dotąd treści. Organizatorzy chcieliby przyczynić się do aktywizacji i integracji społeczności lokalnej mieszkańców Woli, oraz promować wśród nich tworzoną przez III Czytelnię Naukową bazę publikacji dotyczących "małej ojczyzny" – Woli.

Organizatorzy pragną udostępniać na stronie www Wolskich Regionaliów zdigitalizowane materiały pozyskane od czytelników, takie jak fotografie, pamiętniki, pocztówki lub publikacje o treści związanej z historią – zarówno tą daleką jak i całkiem bliską dzielnicy. Wola ma bowiem nietuzinkową historię i wyjątkowych mieszkańców. Starsze pokolenie pamięta jej tragiczne dzieje wojenne, młodsze było świadkiem transformacji ustrojowej i związanych z nią zmian wolskiego krajobrazu. Na oczach mieszkańców znikają obiekty, które przez całe dekady składały się na wolski pejzaż. Dlatego warto chronić świadectwa je dokumentujące i udostępniać wszystkim zainteresowanym dziedzictwem.

Zebrane dzięki uprzejmości mieszkańców dzielnicy materiały nigdy wcześniej nie były prezentowane szerokiej publiczności, pochodzą bowiem z prywatnych albumów czytelników wolskich bibliotek i ukazują dzieje Dzielnicy z perspektywy jej mieszkańców. Te wyjątkowe zbiory zamiezczone zostały w Cyfrowym Archiwum Wolskich Regionaliów w trzech działach:

  • Mieszkańcy – fotografie Woli udostępnione dzięki czytelnikom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom
  • Biblioteki – zdjęcia ukazujące dawne oblicza wolskich bibliotek
  • Wspomnienia – fragment publikacji Wypędzeni: Warszawa 1939-1945 o wojennych losach Danuty Kusińskiej-Śpiewak oraz wiersze o Woli Celestyny Różyckiej

Aby jednak strona żyła, rozwijała się i stanowiła atrakcyjne źródło informacji o Woli, muszą odwiedzać ją i współtworzyć wszyscy Wolą zainteresowani. Organizatorzy liczą na dalszą współpracę z mieszkańcami dzielnicy i wolskimi instytucjami kultury.

Przekazane przez mieszkańców materiały zostaną zdigitalizowane i oddane właścicielom. Biblioteka przyjmuje je nieodpłatnie, toteż wymagane jest podpisanie oświadczenia o ich udostępnieniu i pozwoleniu na digitalizację.

Realizacja projektu była możliwa dzięki życzliwości i wsparciu merytorycznemu Fundacji Ośrodka KARTA, tworzącej projekt Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej.

Źródła[edytuj]