Przejdź do zawartości

2008-03-27: Wikipedia otrzyma 3 miliony dolarów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 marca 2008

25 marca Fundacja Alfreda P. Sloana poinformowała, że przekaże Fundacji Wikimedia wsparcie finansowe w kwocie trzech milionów dolarów. Pieniądze będą wypłacane w trzech równych, rocznych transzach. Dotacja ma być przeznaczona na rozwój organizacyjny Wikimedii, a także ma pomóc podnieść jakość treści przedsięwzięć oraz wzbogacić jej serwisy.

Sue Gartner, dyrektorka wykonawcza Fundacji Wikimedia, wyraziła ogromną wdzięczność za tak hojny dar. Powiedziała też, że pozwoli on osiągnąć postęp w wielu kluczowych sprawach: podniesieniu jakości, poszerzeniu współuczestnictwa oraz dostarczaniu uwolnionej wiedzy ludziom pozbawionym dostępu do Internetu.

Doron Weber, dyrektor programowy Fundacji Sloana, podkreślił, że Wikipedia będąc największą encyklopedią w historii ludzkości i znajdując się w pierwszej dziesiątce witryn www na świecie, stanowi przełom w gromadzeniu wiedzy bez jakiejkolwiek stronniczości, a wspieranie jej stanowi wielką radość.

Dotacja ma miejsce w szczególnym momencie w historii Fundacji Wikimedia, a mianowicie po przeniesieniu jej biura do San Francisco i wzroście zatrudnienia z 10 do 15 osób. Planowane jest dalsze powiększanie zespołu - do 25 osób w 2010 roku. Pozyskane środki będą przeznaczone przede wszystkim na rozwój oprogramowania do obsługi stabilnych wersji artykułów. Ponadto pieniądze pomogą w rozwoju Akademii Wikipedii, której oferta kształcenia technicznej wikiwiedzy będzie skierowana do środowisk akademickich oraz ludzi starszych, co pozwoli zniwelować bariery w ich dołączaniu do społeczności autorów Wikipedii.

Fundacja Alfreda P. Sloana (The Alfred P. Sloan Foundation) - utworzona została w 1934 roku przez ówczesnego prezesa i CIO Generals Motors, finansuje głównie kształcenie i badania naukowe, techniczne, ekonomiczne oraz społeczne w USA. Jeden z jej programów pod nazwą "Powszechny dostęp do utrwalonej wiedzy" zajmuje się wspieraniem wolnego dostępu do wiedzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]