Warszawa: eksmisja na ul. Łojewskiej zablokowana przez Komitet Obrony Lokatorów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 5 lipca 2012

Wczorajsza eksmisja na bruk 70-letniej kobiety chorującej na schizofrenię i jej rodziny została zablokowana podczas akcji zorganizowanej przez Komitet Obrony Lokatorów. Podczas akcji obecni byli lokatorzy, skłotersi i działacze społeczni. Rodzina miała być eksmitowana na czas 3 miesięcy do hotelu kontenerowego przy ul. Przeworskiej, a potem na bruk.

O godz. 10:00 grupa blokujących pojawiła się na klatce schodowej w bloku, w którym mieszka rodzina. Komornicy, natknąwszy się na blokadę wezwali policję. Podczas zajścia obecne były kamery Kuriera Warszawskiego i niemieckiej telewizji ZDF, która akurat kręciła materiał o gentryfikacji na Pradze.

Przez kilkanaście minut sytuacja była napięta, gdyż przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej koniecznie chciał doprowadzić do eksmisji. Jednak policja oznajmiła, że w związku z nienaruszeniem nietykalności osobistej komornika nie będą interweniować. Natomiast komornik postanowił protokolarnie odstąpić od eksmisji.

Lokatorzy wnieśli o odroczenie do czasu uzyskania od gminy lokalu socjalnego.

Policja spisała niektórych uczestników blokady i czekała przy wejściu na klatkę, żeby spisać wszystkich, jednak część osób wyszła przez piwnicę.

Źródła[edytuj]