2010-12-28: W połowie stycznia zaczną się obchody dziesięciolecia Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 grudnia 2010
Wikimedia logo family complete-2021.svg

15 stycznia 2001 roku zaczęła, jako eksperymentalny projekt internetowy funkcjonować Wikipedia. Początkowo tylko w języku angielskim, ale już w tym samym roku uruchomione zostały inne wersje językowe, w tym polska. Z okazji dziesięciolecia projektu, wikipedyści na całym świecie obchodzić będą jej okrągłe urodziny, przy czym na dzień 15 stycznia uroczystości te odbędą się w największej liczbie miast.

Logo ochodów dziesięciu lat Wikipedii

Na jubileusz Wikipedii przygotowana została specjalna wiki, poświęcona koordynacji obchodów pod adresem ten.wikipedia.org, na której do czasu publikacji tej wiadomości wpisano prawie 100 miast, gdzie te celebracje będą miały miejsce. Prawdopodobnie jest to jednak liczba zaniżona, ponieważ np. w przypadku polskojęzycznych wikipedystów, lokalne zloty z okazji dziesięciolecia zaplanowano już w 7 miastach, a kilku następnych część użytkowników Wikipedii zadeklarowała gotowość do spotkania się z innymi. Jak wynika z kalendarza, poza styczniem, celebrowanie urodzin będzie trwało do maja. Codziennie jednak zgłaszają się kolejne miasta i pojawiają się nowe inicjatywy.

Do tej pory z Polski chęć zorganizowania zlotów zadeklarowali wikipedyści z Warszawy, Poznania, Łodzi, Częstochowy, Trójmiasta, Szczecina i Wrocławia. Planowany jest też ogólnokrajowy zlot w dniu urodzin polskojęzycznej wersji językowej w okolicach 26 września w Poznaniu. Na mapie świata najwięcej wydarzeń związanych z tą rocznicą będzie miało miejsce w Europie, najmniej w Afryce - na razie tylko dwa miasta zgłosiły akces.

W ramach przygotowań Tim Starling, jeden z najdłużej działających wikipedystów znalazł zapisy z czasów powstawania Wikipedii. Zostały one zamieszczone także na dedykowanej wiki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]