2014-04-25: W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi wręczono 23 kwietnia 2014 r. Złote Ekslibrisy za 2013 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 kwietnia 2014

Celem ustanowionej w 1992 r. nagrody honorowej Złoty Ekslibris jest popularyzacja najciekawszych publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej, promocja ich autorów oraz wydawców podejmujących taką problematykę.

W 1992 r. z okazji 75-lecia Biblioteki ustanowiono Nagrodę Złoty Ekslibris Książnicy Miejskiej a jej inicjatorką była Elżbieta Pawlicka, ówczesna dyrektor WiMBP w Łodzi. Złoty Ekslibris przyznawany jest przez Bibliotekę za najlepsze książki popularnonaukowe o Łodzi i regionie łódzkim. Pierwsze wręczenie nagrody, za rok 1992, odbyło się 27 maja 1993 r. Do 1999 r. była tylko jedna kategoria: „Najlepsza książka o Łodzi”. W latach 2000 – 2005 wręczano tę nagrodę w 2 kategoriach: „Najlepsza książka o Łodzi” oraz „Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej”. W 2001 przyjęto nową nazwę nagrody: Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego. Od 2006 r. rozszerzono kategorie nagrody o albumy o Łodzi i Ziemi Łódzkiej. Od 2010 r. zaczęto wręczać również Nagrodę Superekslibris za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej i Łodzi.

Biblioteka od 2012 r. nosi nazwę Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i do tego dostosowano nazwę nagrody.

23 kwietnia 2014 r. wręczono nagrody 22. edycji Złotego Ekslibrisu.

Za najlepszą książkę o Łodzi spośród 15 książek uznano Fabrykę snów Stanisława Zawiślińskiego tekst i Redakcja, współpraca Tadeusz Wijata, opisującą dzieje Wytwórni Filmowej przy ul. Łąkowej 29.

W kategorii „Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej” spośród 15 książek nagrodzono ex aequo 2 książki, obie przyrodnicze: Janusza Hereźniaka Mocarze czasu. Pomnikowe drzewa w świecie i na ziemi łódzkiej oraz Romualda Olaczka Rezerwaty. Ochrona przyrody w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i województwa łódzkiego

W kategorii „Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi” spośród 7 tytułów nagrodzono album zawierający pokłosie konkursów fotograficznych Potęga Łodzi Power of Łódź 2010-2012 opieka artystyczna Marek Janiak, Włodzimierz Adamiak i Marcin Wasilewski.

W kategorii „Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej” spośród 4 albumów nagrodzono Nekropolie Łęczycy. Piękno ukryte w detalu pod red. Lucyny Sztompki i ze zdjęciami Przemysława Marynowskiego.

„Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w 2014 r.” przyznano Wydawnictwu Hamal Andrzeja Machejka z Łodzi (uhonorowanie wysokiego poziomu edytorskiego i merytorycznego publikacji o społecznościach i dokonaniach wielokulturowej Łodzi) i redakcji kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” (od prawie 30 lat przekazał w 112 numerach interesującą, różnorodną wiedzę krajoznawczą, o przeszłości i teraźniejszości Ziemi Sieradzkiej, redaktor naczelny Andrzej Ruszkowski).

Nagroda ma charakter honorowy, nie wiążą się z nią żadne profity.

Od 2012 r. nagrodą jest statuetka zaprojektowana i wykonana przez artystę rzeźbiarza Rafała Frankiewicza. Okolicznościowe dyplomy są autorstwa artysty plastyka Włodzimierza Rudnickiego. Do 2005 nagrodą była akwaforta autorstwa artysty grafika Zbigniewa Janeczka, potem artysty plastyka Włodzimierza Rudnickiego.

Nagrody wręczali: dyrektor biblioteki Barbara Czajka (przewodnicząca jury) i wicedyrektor Piotr Bierczyński.

Po wręczeniach nagród laureaci zasiedli na scenie i w dyskusji moderowanej przez Piotra Bierczyńskiego mówili o swoich osiągnięciach twórczych, o realizacji planów autorskich i wydawniczych, o zaangażowaniu wielu współpracowników i wydawców, o realiach dotyczących problematyki pisanych i nagrodzonych książek.

Złotym Ekslibrisem Książnicy Miejskiej za rok 1996 został wyróżniony autor tej relacji za książkę Działo się w Łodzi…, w jedynej wówczas kategorii.

Przez kilka ostatnich lat Złote Ekslibrisy wręczane są 23 kwietnia, dzień wybrany nieprzypadkowo, bowiem to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.