2015-11-22: V Salon Ciekawej Książki w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 listopada 2015

W dniach 20-22 listopada 2015 r. bibliofile z Łodzi i innych miejscowości mogli w zabytkowych pomieszczeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa podczas V Salonu Ciekawej Książki zobaczyć książki i multimedia. Zwiedzających było wielu, ale najliczniejsze (szczególnie I dnia) były grupy dzieci: przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej dla których organizatorzy – Międzynarodowe Targi Łódzkie i instytucje na co dzień zajmujące się wychowaniem i edukacją młodzieży zorganizowały liczne warsztaty plastyczne i edukacyjne. Można było spotkać się z wieloma ludźmi kultury i zdobyć autograf ulubionego autora, odbyło się bowiem kilkadziesiąt spotkań autorskich. Na sąsiednich stoiskach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej można było uprawiać bookcrossing.

To była znakomita okazja do zapoznania się z bogatą ofertą wydawnictw działających na polskim rynku, tych dużych, proponujących szeroki wachlarz literatury dziecięcej (bardzo dużo różnorodnych książek, nie tylko „Naszej Księgarni”, wszystko po to, by od najmłodszych lat uczyć pasji czytania), historycznej, pięknej, sensacyjnej, kryminalnej, literaturę faktu, beletrystykę, reportaże i inne gatunki. Często były to wydawnictwa małe, niszowe, często rodzinne firmy, oferujące książkę dla znawców, zainteresowanych jednym tematem np. dzieje Łodzi. Bogatą ofertę książek „łódzkich” przedstawiały wydawnictwa łódzkie np. Księży Młyn („Łódzkie kina. Od Bałtyku do Tatr” Piotr Kulesza i in.), Zakamarki, Literatura, ZLP i inne.

Najmłodsi mogli historię Łodzi poznać podczas warsztatów pt. „Moda od Scheiblera”, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Górna im. Władysława Reymonta. Zaś starsi łodzianie pogłębiali wiedzę o swoim mieście podczas spotkania zorganizowanego przez Uniwersytet Łódzki, poświęconego książce „Ostatni Lodzermensch – Robert Geyer. Zmierzch historii rodu Meyerów”, zaś Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zorganizowało spotkania poświęcone „Bałuckiej Literaturze”, a także powieści graficznej pt. „Naród Zatracenia”, prezentującej w nowatorski, popkulturowy sposób życie mieszkańców łódzkiego getta. Również Joanny Podolskiej „Drzewa Pamięci. 10 opowieści z łódzkiego getta. Trees of Remembrance 10 stories from The Łódź Ghetto.

IPN prezentował nie tylko prawie 70 wydawnictw, ale kilka gier (np. edukacyjną „Monte Cassino” 10 kart z ilustracjami), komiksów i puzzle z których układało się dużą mapę historyczną Polski 1938-1939 r., mniejsze godło Polski czy tekst hymnu narodowego.

Doskonały sposób na pobudzenie dziecięcej wyobraźni pokazało Wydawnictwo Galaktyka nowatorskim wydaniem książki „Mały Książę” mającej też inny wymiar, z rozszerzoną rzeczywistością. Młody czytelnik korzystając z tabletu czy smartfona z bezpłatną aplikacją, w odpowiednich miejscach tekstu jest zachęcany do zobaczenia obrazów i multimediów (a nawet zagranie w grę wyrywanie baobabów), a więc zyska więcej, niż tylko czytając książkę tradycyjną.

Zwiedzający „Salon…” uczestniczyli licznie w spotkaniach z znakomitymi, współczesnymi polskimi pisarzami (od B do Z), m.in. Krzysztof Beśka, Katarzyna Bonda, Jan Hartman, Vincent V. Severski, Jacek Dehnel, Przemysław Owczarek, Jerzy Rostkowski, Stefan Turschmid, Przemysław Waingertner, Piotr Zychowicz czy Jerzy Bralczyk (współautor Michał Ogórek napisali „Na drugie Stanisław”).

Na stoisku PBW można było wymienić książkę na inną („bookcrossing”) opatrzoną okolicznościową pieczątką projektu Katarzyny Figurskiej. Można było otrzymać książkę nawet nie przynosząc w zamian innej.

Przewodnim hasłem „Salonu…” było Trzy piętra kultury ale z książkami spotykali się wchodzący już na parterze. Dla emerytów i dzieci do lat 10 wstęp był wolny, bilet normalny kosztował 6 złotych, ulgowy – 4 złote.

.