Uroczysty pogrzeb Sergiusza Piaseckiego

29 września 2025 roku odbył się uroczysty pogrzeb szczątek Sergiusza Piaseckiego (zm. 1964) po tym jak jego zwłoki udało się przetransportować do Polski. W uroczystości wziął udział Karol Nawrocki (Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej).
Doczesne szczątki Piaseckiego, które dotychczas spoczywały na cmentarzu Borough Cemetery w Hastings w Wielkiej Brytanii zostały ekshumowane i przeniesione do Warszawy przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, w porozumieniu z rodziną. Złożono je na Cmentarzu Powązkowskim.
Piasecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po zakończeniu działań wojennych, pozbawiony perspektyw, znalazł zatrudnienie w II Oddziale Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pełnił tam rolę oficera wywiadu, a według relacji przełożonych wyróżniał się odwagą w realizacji zadań na pograniczu polsko-sowieckim. Późniejszy okres życia Piaseckiego był związany z działalnością przestępczą, za którą otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na 15 lat więzienia. Karę odbywał w zakładzie karnym na Świętym Krzyżu. Podczas pobytu w więzieniu napisał swoje pierwsze powieści, w tym „Kochankę Wielkiej Niedźwiedzicy”. Po wyjściu z więzienia Piasecki stał się częścią środowiska artystycznego. We wrześniu 1939 roku zgłosił się jako ochotnik do obrony kraju, a podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej. W 1944 roku, z powodu sprzeciwu wobec komunizmu, postanowił emigrować, stając się jednym z czołowych pisarzy polskiej diaspory.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Uroczystości pogrzebowe śp. Sergiusza Piaseckiego – Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 29 września 2025
- Uroczystości pogrzebowe Sergiusza Piaseckiego – Instytut Pamięci Narodowej, 29 września 2025
