Trzeci dzień sede vacante - wierni gromadzą się na Placu św. Piotra

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 marca 2013

Mimo że w dzisiejszą niedzielę z racji sede vacante nie odbył się na Placu św. Piotra tradycyjny Anioł Pański, wierni od rana gromadzili się, aby w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do Papieża. Tymczasem w Castel Gandolfo, gdzie odpoczywa Benedykt XVI, zarejestrowano dziś trzęsienie ziemi.

W czasie trwania swojego pontyfikatu Benedykt XVI 455 razy przewodniczył niedzielnej modlitwie na Anioł Pański. W czasie gdy Benedykt sprawował posługę Biskupa Rzymu modlitwom tym przewodniczył na Placu św. Piotra, w swojej rezydencji w Castel Gandolfo, oraz czasami podczas swych podróży apostolskich.

Gdy papież przebywał w Rzymie modlitwie przewodniczył zazwyczaj z okna papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim. W dniu dzisiejszym okno pozostało zamknięte, jednak mimo to wierni zgromadzili się dziś licznie na placu św. Piotra. Wśród zgromadzonych była między innymi spora grupa członków włoskiego neokatechumenatu modliła się śpiewając i tańcząc. Ich radosna obecność poruszyła wielu obecnych na placu pielgrzymów, z których wielu włączyło się w ich radosne spotkanie.

Duża grupa spośród obecnych w Watykanie pielgrzymów ustawiła się w kolejce do Poczty Watykańskiej gdzie można już kupić znaczki i stemple wydane wydane specjalnie z okazji okresu sede vacante.

Na kolejną wspólną południową modlitwę Maryjną pielgrzymi będą musieli poczekać do zakończenia się konklawe.

Tymczasem w okolicy Castel Gandolfo, gdzie Benedykt XVI przebywa od momentu swojej rezygnacji miało dziś miejsce trzęsienie ziemi. Ziemia zatrzęsła się o godzinie 14.57 Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 10,5 km w znanym z winnic rejonie Castelli Romani. Wstrząsy miały siłę 2,5 stopnia w skali Richtera. Nie stwierdzono żadnych ofiar, ani strat materialnych zaistniałych powstałych wskutek trzęsienia ziemi.

W niedziele nie odbyło się spotkanie dziennikarzy z rzecznikiem Stolicy Apostolskiej. Najbliższy briefing zaplanowano na poniedziałek na godzinę 13.00. Będzie to już po zaplanowanej na 9.30 rano pierwszej Kongregacji Ogólnej Kardynałów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante


Źródła[edytuj | edytuj kod]