Przejdź do zawartości

Tarnów: Pomyłka w laboratorium naraziła klientów basenu na kontakt z legionellą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 marca 2026

5 marca 2026 roku ujawniono, że klienci Parku Wodnego w Tarnowie przez tydzień korzystali z basenu zanieczyszczonego bakterią legionella. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w wyniku błędu akredytowanego laboratorium, które zamieniło próbki wody pochodzące z dwóch różnych pływalni.

Problem rozpoczął się na początku ubiegłego tygodnia, gdy firma zewnętrzna pobrała materiał do badań z basenu w dzielnicy Mościce oraz z Parku Wodnego przy ulicy Piłsudskiego. W piątek, 27 lutego, Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji (TOSiR) otrzymał informację o wykryciu skażenia w Mościcach, co skutkowało natychmiastowym zamknięciem tego obiektu. Jak się jednak okazało, wynik ten w rzeczywistości dotyczył Parku Wodnego, który przez cały ten czas pozostawał otwarty dla mieszkańców.

Dyrektor TOSiR, Arkadiusz Marszałek, określił pomyłkę jako „karygodną” i zapowiedział wyciągnięcie surowych konsekwencji prawnych oraz finansowych wobec laboratorium. Podkreślił, że incydent uderza w wizerunek instytucji i bezpieczeństwo publiczne. Obecnie Park Wodny jest wyłączony z użytkowania do odwołania, a basen w Mościcach jest przygotowywany do ponownego otwarcia.

W celu weryfikacji faktycznego stanu sanitarnego, zarządca basenów zlecił wykonanie powtórnych badań innej, niezależnej firmie. Legionella jest szczególnie groźnym patogenem, który w sprzyjających warunkach instalacji wodnych może wywoływać u ludzi tzw. chorobę legionistów, będącą ciężką odmianą zapalenia płuc.

Lokalny sanepid monitoruje sytuację, a dyrekcja TOSiR czeka na ostateczne wyniki analiz, które pozwolą na bezpieczne przywrócenie funkcjonowania tarnowskich pływalni.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]