2008-07-02: Tadeusz Zwiefka zamiast obradować w europarlamencie, podpisuje listę obecności i udaje się do Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 lipca 2008
Bruksela, Parlament Europejski

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski określił "absolutnie skandalicznym zachowaniem" to, że europoseł tej partii Tadeusz Zwiefka wziął pieniądze za dietę poselską i udał się w podróż do Polski. "Będą konsekwencje" - dodał.

Zachowanie europosła PO zarejestrowała niemiecka telewizja RTL. Na nagraniu widać jak europoseł pospisuje listę obecności, po czym zamiast iść na obrady Parlamentu Europejskiego, bierze walizkę i udaje się do Polski.

Z kolei wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski obiecał, że sprawa będzie wyjaśniania. "Na razie są to tylko informacje medialne, trzeba się spotkać z europosłem i zapytać, jak było. Dopiero potem podejmiemy decyzję, co dalej" - zapowiedział.

"Faktycznie dochodzi do wypłacania diet za fikcyjny udział w obradach, ale to powszechne zjawisko. Nie wiem, dlaczego konsekwencje miałby ponieść akurat tylko nasz przedstawiciel Tadeusz Zwiefka? Jeśli już coś robić, to zmienić regulamin tak, by raz na zawsze wykluczył takie sytuacje" - stwierdził Paweł Olszewski (PO).

"Wszystko w zgodzie z regulaminem i praktyką europarlamentu. To szukanie dziury w całym. Większość posłów opuszcza posiedzenia nawet już w czwartek po południu, by móc wrócić do domu. Ja także, jeśli to jest tylko możliwe, lecę do Polski w piątek. Od samego początku istnienia regulaminu tak działam. I wcale nie poświadczyłem nieprawdy, przecież swoje obowiązki pełniłem także po powrocie do kraju" - skomentował zajście Tadeusz Zwiefka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]