Przejdź do zawartości

Szwecja wynajmuje więzienie w Estonii: Brak miejsc zmusza do nietypowego rozwiązania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 czerwca 2025

4 czerwca 2025 roku Szwecja podpisała umowę z Estonią na wynajem całego więzienia w Tartu, aby rozwiązać problem braku miejsc. Od przyszłego roku do 400 cel estońskiego więzienia ma trafić nawet 600 szwedzkich przestępców. Porozumienie to ogłosił rząd w Sztokholmie, a minister sprawiedliwości Szwecji, Gunnar Strömmer, potwierdził, że cały obiekt będzie dostępny na potrzeby jego kraju

Do estońskich cel trafią wyłącznie mężczyźni powyżej 18 roku życia, skazani za poważne przestępstwa, takie jak morderstwa czy przestępstwa seksualne. Ważne jest, by nie stanowili oni poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Z możliwości przeniesienia wykluczeni są więźniowie wymagający intensywnej opieki oraz ci, którzy stanowią większe zagrożenie dla bezpieczeństwa – czyli skazani za przestępstwa terrorystyczne, przeciwko bezpieczeństwu narodowemu lub powiązani z poważną przestępczością zorganizowaną.

Wynajem miejsc w zagranicznych więzieniach to kluczowy element Porozumienia Tidö z 2022 roku, zawartego przez szwedzką koalicję rządową, składającą się ze Szwedzkich Demokratów, Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Chrześcijańskich Demokratów i Liberałów. Celem tego rozwiązania jest zaradzenie niedoborowi miejsc w szwedzkich więzieniach, wynikającemu z gwałtownego wzrostu liczby osadzonych, spowodowanego eskalacją przestępczości gangów. Zjawisko to doprowadziło Szwecję na niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem ofiar śmiertelnych przemocy z użyciem broni palnej.

Porozumienie między Szwecją a Estonią było negocjowane wiosną tego roku. Szczegółowa analiza prawna wykazała, że zarówno szwedzka Konstytucja, jak i Europejska Konwencja Praw Człowieka nie stwarzają żadnych przeszkód dla wynajmowania cel więziennych za granicą.

Oczekuje się, że umowa zostanie podpisana w połowie czerwca. Przepisy umożliwiające umieszczanie skazanych w Estonii mają wejść w życie 1 lipca 2026 roku. Zmiany w ustawodawstwie muszą zostać zatwierdzone przez szwedzki parlament, Riksdag, gdzie wymagana jest większość kwalifikowana, czyli trzy czwarte głosów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]