Przejdź do zawartości

Szczeciński sąd zadecydował w sprawie mężczyzny, który w 2024 roku wjechał w pieszych na przejściu na placu Rodła w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 marca 2025

14 marca 2025 roku szczeciński sąd wydał postanowienie w sprawie mężczyzny, który w marcu 2024 roku wjechał samochodem w pieszych na przejściu na placu Rodła w centrum Szczecina.

Postanowienie

[edytuj | edytuj kod]

Sędzia Józef Grocholski w czasie wygłaszania postanowienia wypowiedział następujące słowa:

Ustalając, że zachowanie podejrzanego Grzegorza Ł. wypełniło znamiona zarzucanych mu czynów, których dopuścił się, mając z przyczyn chorobowych zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu oraz pokierowania swoim postępowaniem (...) sąd postanawia umorzyć postępowanie karne.

Podejrzany przyznał się do winy. Sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec Grzegorza Ł. środka zabezpieczającego w formie umieszczenia go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Dodatkowo, orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym. Sąd zarządził również przepadek samochodu osobowego, który został wykorzystany jako narzędzie przestępstwa.

W rozprawie uczestniczyło pięciu pełnomocników osób poszkodowanych w wyniku wypadku. Dwóch adwokatów – Grzymisław Koć-Woźniak i Bartosz Rzuchowski – zabrało głos, składając oświadczenia (nie mieli jednak statusu oskarżycieli posiłkowych w tym typie postępowania). Podkreślili, że nie podważają faktu, iż podejrzany jest osobą chorą, ale zwrócili uwagę na pewne luki w opiniach psychiatrycznych i psychologicznych. Według nich Grzegorz Ł. nie miał całkowicie zniesionej poczytalności, a jedynie częściowo, co oznacza, że mógł być świadomy swoich czynów.

Adwokaci wskazali również, że w toku śledztwa nie przesłuchano lekarki psychiatry, która badała Grzegorza Ł. bezpośrednio po zdarzeniu. Nie zasięgnięto też opinii lekarzy, którzy w styczniu 2024 roku odmówili przyjęcia go na oddział psychiatryczny w szczecińskim szpitalu.

Sędzia poinformował, że uzasadnienie postanowienia sądu zostanie przedstawione 19 marca. Jak wyjaśnił, decyzja ta wynika ze złożoności sprawy i konieczności dokładnego przeanalizowania wszystkich okoliczności.

Diagnoza

[edytuj | edytuj kod]

Podczas posiedzenia sędzia zwrócił uwagę na obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym nagrania z monitoringu, zeznania świadków oraz opinie sądowo-psychiatryczne. Sędzia podkreślił, że w toku postępowania zebrano kompletną dokumentację medyczną, w tym informacje o wcześniejszych konsultacjach zdrowotnych Grzegorza Ł.

Jak wynika z ustaleń, podejrzany od 2016 roku regularnie zgłaszał się na konsultacje psychiatryczne i otrzymywał przepisywane leki. Było to leczenie ambulatoryjne, prowadzone poza szpitalem.

Biegli, którzy 23 października ubiegłego roku wydali opinię sądowo-psychiatryczną i psychologiczną w sprawie Grzegorza Ł., wystąpili przed sądem w piątek. Psychiatrzy Maciej Fronczak i Marek Jezierski oraz psycholog Izabela Kubikowska potwierdzili postawioną wcześniej diagnozę i wnioski z obserwacji. Na pytanie sędziego dotyczące czasu trwania leczenia, biegli wskazali, że proces ten będzie „wieloletni” i obejmie farmakoterapię wspieraną psychoterapią. Wykluczyli również możliwość symulowania choroby psychicznej przez podejrzanego.

Zarzuty

[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Ł. usłyszał zarzuty związane z usiłowaniem zabójstwa wielu osób, spowodowaniem katastrofy w ruchu lądowym, ucieczką z miejsca zdarzenia oraz spowodowaniem obrażeń kwalifikowanych na podstawie art. 156 (ciężki uszczerbek na zdrowiu) i art. 157 Kodeksu karnego (lekki i średni uszczerbek na zdrowiu). Za te czyny groziła mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Od 1 marca 2024 roku mężczyzna przebywał w areszcie. W ramach postępowania został poddany obserwacji psychiatrycznej, która trwała od 16 czerwca do 23 lipca 2024 roku.

1 marca 2024 roku 33-letni Grzegorz Ł. wjechał samochodem osobowym w grupę osób znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz chodniku przy placu Rodła w Szczecinie. W wyniku tego incydentu 21 osób zostało rannych, w tym dzieci. Dwie kobiety zostały przewiezione do szpitala w stanie krytycznym, a jedna z nich, najciężej poszkodowana, zmarła po kilkunastu tygodniach.

Sprawca zdarzenia został zatrzymany kilka minut po wypadku. Próbował uciekać z miejsca zdarzenia, jednak około kilometr dalej spowodował jeszcze kolizję z trzema innymi pojazdami.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Wikinews
Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości