Spotkanie wspomnieniowe absolwentów III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi z rocznika 1952.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 30 maja 2014

Promocja książki Kronika lat szkolnych. Matura 1952, spotkanie koleżeńskie i z aktualnymi uczniami szkoły, wspomnienia i rozważania na temat „Być elitą z „Trójki”. Co dziś rozumiemy przez pojęcie elita”.

W wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi miała miejsce 28 maja 2014 r. niecodzienna uroczystość. Była to promocja książki Kronika lat szkolnych. Matura 1952 wydanej przez opisanych w niej absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi a wzięło w niej udział 18 absolwentów tego rocznika "Matura 1952". Autorami książki byli Siulo - Jan Krysiński późniejszy profesor i rektor Politechniki Łódzkiej oraz Darek - późniejszy profesor i rektor Akademii Medycznej w Łodzi – Dariusz Brykalski.

Spotkanie, w którym uczestniczyła także duża grupa aktualnych uczniów III LO prowadził Przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków III LO Jacek Amanowicz, pomagał mu komandor (występujący w mundurze) Henryk Grunert jego (młodszy!) zastępca.

Słowo wstępne wygłosiła dyrektor Biblioteki Barbara Czajka oraz dyrektor III LO Maria Włodarczyk.

Spotkanie było okazją do wspomnień, wspominali Janek,"Jajko" Czaplicki w szkolnych czasach zawodnik ŁKS w koszykówce, Bohdan Czarnecki – szermierz, później członek kadry narodowej w szabli, także Marek Axentowicz, „dusza” tego spotkania, Adam Przepałkowski i Bohdan Czarnecki. Tomek Wasiak wspominał nauczyciela PO, który wyjątkowo „podpadł” wtedy uczniom. Z kolei bardzo serdecznie i dobrze wspominano profesora chemii Rajmunda Sołoniewicza ale i kilku innych profesorów.

Ponieważ bardzo wielu absolwentów tego rocznika swoją wiedzą i postawą zostało zaliczonych do elit kulturalnych i naukowych Łodzi i kraju, przeto naturalnym były osobne rozważania na temat „Być elitą z „Trójki”. Co dziś rozumiemy przez pojęcie elita” i te rozważania prowadził Marek Axentowicz.

Pokazano wiele zdjęć archiwalnych z lat szkolnych.

Spotkanie zakończono odśpiewaniem dawnego hymnu szkoły: „Bo nie zna życia ten kto nie był w naszej szkole”. A potem trwające wiele kwadransów rozmowy kuluarowe, głównie skupione w gościnnym gabinecie dyrektorki biblioteki.

.