2007-07-26: Daniele Bennati wygrał 17. etap Tour de France 2007: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
uzup.
(N)
 
(uzup.)
{{TDF2007}}
{{data|26 lipca 2007}}
[[Image:Tour de France 2007 ln-nl.png|thumb|200px|Trasa Tour de France 2007]]
[[Image:Daniele Bennati (Tour de France 2007 - stage 8).jpg|thumb|Daniele Bennati]]
{{Commons|Category:Tour de France 2007|Tour de France 2007}}
 
Po bardzo długiej ucieczce zakończonej powodzeniem, losy 17. etapu rozstrzygnęły się pomiędzy czterema zawodnikami. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Daniele Bennati z ekipy Lampre Fondital, który na mecie pokonał Markusa Fothena (Gerolsteiner), Martina Elmigera (Ag2r) i Jensa Voigta (Team CSC). Po opuszczeniu wyścigu przez Michaela Rasmussena, w peletonie nie było dziś maillot jaune, a nowym liderem w klasyfikacji generalnej został Alberto Contador z ekipy Discovery Channel.
 
26. lipca kolarze ponownie pojawili się w miejscowości Pau, jednak tym razem nie dla odpoczynku – wyznaczony został tu start siedemnastego etapu TdF. Peleton wyjechał na dobre z gór, a walka o zwycięstwo etapowe miała rozstrzygnąć się pomiędzy sprinterami, a harcownikami. Na trasie znajdowało się aż sześć premii górskich – jedna III i pięć IV kategorii (na 23., 54., 60., 64., 73. i 170. kilometrze), a także dwie premie lotne (na 45. i 147. kilometrze).
 
Kolejny dzień Tour de France wcale nie ustępował poprzedniemu – na starcie 17. etapu nie pojawił się dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej, Michael Rasmussen, nad którym już od kilku dni zbierały się chmury burzowe. I wreszcie spadł z nich deszcz. Kierownictwo ekipy Rabobank postanowiło wycofać Duńczyka z wyścigu, jednak w przeciwieństwie do poprzednich drużyn (Astana i Cofidis), reszta zespołu zdecydowała o kontynuowaniu występu we francuskiej Pętli.
 
Na trasie kolejnej odsłony TdF rywalizacja przebiegała dość spokojnie. Już na początku doszło do zawiązania akcji zaczepnej, w której znaleźli się: Martin Elmiger (Ag2r), Daniele Bennati i Daniele Righi (obaj Lampre Fondital), Markus Fothen (Gerolstainer), Manuel Quinziato (Liquigas), Matteo Tosatto (Quick Step), Jens Voigt (Team CSC) oraz David Millar (Saunier Duval-Prodir).
 
Grupie tej trudno było jednak wypracować znaczą przewagę w początkowej części ucieczki. Tempo w peletonie nadawały francuskie ekipy Francaise des Jeux, Credit Agricole i Bouygues Telecom i przez blisko 70 kilometrów strata do harcowników wahała się w okolicach dwóch minut. Dopiero po minięciu przedostatniej premii górskiej (Cote de Theux, kat. IV, 72,5 km, dł. 1,4 km, 6,4%) na czoło grupy zasadniczej wyszli zawodnicy ekipy Bruyneela i różnica czasowa zaczęła się znacznie powiększać, osiągając do 8 minut na drugiej premii lotnej, wyznaczonej na 147. kilometrze.
 
Na niewielkim podjeździe pod Cote de la Montagnere (kat. IV, 169,5 km, dł. 1,4 km, 5,3%) doszło do roszad w czołówce, w sutek czego na przód wysunęło się czterech zawodników - Bennati, Voigt, Fothen i Elimger. Osiągnęli oni bezpieczną przewagę nad resztą rywali i w niezmienionym już składzie dojechali do mety.
 
Na ostatnim kilometrze zaczęły się próby ataków w walce o końcowe zwycięstwo. Ostatecznie jednak to Daniele Bennati okazał się najszybszy i to on jako pierwszy minął białą kreskę. Na podium koszulkę lidera klasyfikacji założył…lider klasyfikacji młodzieżowej, Alberto Contador z Discovery Channel.
 
== Źródła ==
14 634

edycje

Menu nawigacyjne