2007-04-24: Warszawa: zmarł Jan Zakrzewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
Stepa (dyskusja | edycje)
m +kat
Stepa (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
[[Kategoria:Warszawa]]
[[Kategoria:Warszawa]]
[[Kategoria:Media]]
[[Kategoria:Media]]
[[Kategoria:Nekrologi]]
[[Kategoria:Nekrologi 2007|Zakrzewski]]

Wersja z 16:53, 27 kwi 2007

Nieprawidłowe wywołanie szablonu {{data}}.

22 kwietnia zmarł w Warszawie w wieku 87 lat Jan Zakrzewski, przed laty jeden z bardziej znanych polskich dziennikarzy. Wieloletni korespondent zagraniczny TVP (w Paryżu i Nowym Jorku).

Jan Zakrzewski urodził się 24 lutego 1920 r. w Skierniewicach. W 1949 r. ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, walczył w Norwegii, w latach 1940-45 był oficerem PSZ na Zachodzie (kapitan); wróciwszy do Polski, po studiach poświęcił się dziennikarstwu, m. in. współpracował z czasopismem "Po Prostu". Cztery lata pracował jako redaktor książkowy w “Czytelniku”, aby od 1957 r. związać się z radiem i powstającą telewizją. W telewizji był jednym z pierwszych twórców teleturniejów; to on sprowadził do TVP Ryszarda Serafinowicza, z którym zdobył dużą jak na tamte czasy popularność. W 1961 r. wyjechał jako korespondent do Paryża gdzie pracował 6 lat. Następne 6 lat pracował w TVP prowadząc program dotyczący spraw międzynarodowych "Peryskop", aby w 1972 r. zostać korespondentem w Nowym Jorku. Do kraju wrócił 1976 r. i do przejścia na emeryturę pracował jako komentator radiowy oraz pisał.

Był autorem wielu książek, m.in "N.Y.N.Y" (1979 r.) i "Notatnik korespondenta" (1983 r.).

Był również tłumaczem prozy i dramaturgii amerykańskiej: Hemingwaya, Caldwella, Steinbecka, Wouka i Mailera. Odebrał wiele nagród.

Źródła