2007-01-31: Pogrzeb Ryszarda Kapuścińskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
brak opisu edycji
m
m
O 11-tej rozpoczęła się Msza święta w intencji zmarłego. Uroczystością w Bazylice świętego Krzyża w Warszawie przewodniczył kardynał Józef Glemp. Homilię wygłosił ksiądz [[w:Piotr Pawlukiewicz|Piotr Pawlukiewicz]], który przypomniał za co Kapuściński był ceniony. Zaznaczył, że oparł się on pokusie stwarzania i narzucania własnej wizji rzeczywistości. - Mówił o sobie, że nie jest fikcjo-pisarzem. Nie kreował fikcji tylko opisywał rzeczywistość.- powiedział ks. Pawlukiewicz. Dodał też, że Ryszard Kapuściński pokazywał zarówno te pozytywne strony świata, ale i nie unikał tematów trudnych.
 
Przede Mszą wierni zgromadzeni w świątyni odmówili różaniec w intencji zmarłego. Przykryta polską flagą trumna z ciałem Ryszarda Kapuścińskiego obstawiona była wartą honorowa żołnierzy Wojska Polskiego. O życie wieczne dla Kapuścińskiego oprócz rodziny i przyjaciół modlili się licznie przybyli czytelnicy twórczości zmarłego, ludzie świata kultury. W imieniu prezydenta RP na Mszy obecna była podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka a także minister kultury i dziedzictwa narodowego [[w:Kazimierz Michał Ujazdowski|Kazimierz Michał Ujazdowski]], Prezydent Warszawy [[Hanna Gronkiewicz-Waltz]], minister finansów [[Zyta Gilowska]], były premier [[Tadeusz Mazowiecki]], [[Adam Daniel Rotfeld]], [[Julia Hartwig]], [[Janina Ochojska]], [[Krzysztof Mroziewicz]].
 
== Pogrzeb na Powązkach ==
 
Trwa pogrzeb "cesarza reportażu" na warszawskich Powązkach. Uroczystością, które rozpoczęły się o 13 przewodniczy ksiądz [[w:Adam Boniecki|Adam Boniecki]]. Ryszard Kapuściński spocznie na wieli w alei profesorskiej, w pobliżu grobów takich osobistości jak między innymi [[w:Kazimierz Górski|Kazimierz Górski]] czy [[w:Waldemar Milewicz|Waldemar Milewicz]].
Po ceremonii w kościele kondukt z trumna Ryszarda Kapuścińskiego przejdzie na cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach. Tam na wieki spocznie ciało "Cesarza reportażu". Uroczystością, które rozpoczną się o 13 przewodniczyć będzie ksiądz [[w:Adam Boniecki|Adam Boniecki]]
 
== Źródła ==

Menu nawigacyjne