2006-06-06: Greenpeace przerwał prezentację walorów województwa podlaskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
{{data|6 czerwca 2006}}
 
Happening [[w:Greenpeace|Greenpeace]] przerwał we wtorekwwtorek w Brukseli prezentację walorowwalorów przyrodniczych wojewódstwawojewództwa podlaskiego. Aktywiści weszli na mównicę tuż po otwierającej wystawę fotograficzną (promującą Podlasie) posłance z okręgutego podlaskiegoregionu - Barbarze Kudryckiej (PO).
 
''"Polskie władze demonstrują zadziwiającą hipokryzję. Na forum europejskim promują region i skarby jego przyrody, jednak po powrocie do Polski dają zielone światło na wjazd tysięcy ciężarówek w serce Zielonych Płuc Polski"''
 
Akcja Greenpeace pojawiłato się w wynikuwynik trwającego od dłuższego czasu sporu ekologów z polskimi władzami, które wydały pozwolenie na przeprowadzenie trasy Via Baltica przez niezwykle cenne przyrodniczo tereny doliny Rospudy, (chronione na mocy Dyrektywy Siedliskowej). Wcześcniej ekolodzy próbowali między innymi pisać pisma apelująceapelowali o zmianę tej decyzji,. aPróbowali takżeteż przypominającprzypomnieć władzom, że tereny przez które planowana jest trasa Via Baltica są chronione na mocy umów międzynarodowych ([[w:NATURA 2000|NATURA 2000]]). Zwracali ponadto uwagę na liczne nadużycia, jakichjakie pojawiały się wcześniej przy planowaniu przebiegu trasy. Przeciwna budowie była również Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
 
Innego zdania są natomiast zwolennicy takiego przebiegu trasy. Należy do nich m.in. posłanka PO, Barbara Kudrycka, która w rozmowie z [[w:Polska Agencja Prasowa|Polską Agencją Prasową]] stwierdziła, że ''"Prawdziwąprawdziwą katastrofą może być to, że każda rodzina na Podlasiu będzie miała bliskich zabitych w wypadkach drogowych. Droga jest potrzebna. Chodzi o to, by Europejczycy, Polacy, Podlasianie mogli żyć w tym krajobrazie i bezpiecznie dojeżdżać do wszystkich tych pięknych miejsc"''
Innego zdania jest natomiast między innymi wcześniej wymieniona posłanka Kudrycka, która w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedziała:
''"Prawdziwą katastrofą może być to, że każda rodzina na Podlasiu będzie miała bliskich zabitych w wypadkach drogowych. Droga jest potrzebna. Chodzi o to, by Europejczycy, Polacy, Podlasianie mogli żyć w tym krajobrazie i bezpiecznie dojeżdżać do wszystkich tych pięknych miejsc"''
 
Jako alternetywę ekolodzy proponują inne warianty przebiegu trasy, omijającektóre omijają najcenniejsze obszary. Ministerstwo środowiskaŚrodowiska jednakzaznacza chce jedyniejednak, abyże ''"przy budowie (trasy) mają być zastosowane technologie nie zmieniające w sposób trwały stosunków wodnych doliny Raspudy"'',. coW jednaktakie obrońcyzapewnienia środowiskanie uważająwierzą zaobrońcy niemożliweśrodowiska.
 
Podzielone są też zdania wśród mieszkańców terenów, przez które przebiagać ma Via Baltica. Część z nich jest oburzona protestami ekologów i uważa, że ważniejsze od ochrony środowiska powinny być zyski jakie mieszkańcy mogliby mieć, jeśli w wyniku poprawy możliwości dojazdu zwiększyłaby się liczba turystów. Z drugiej jednak strony wiele osób widzi też zagrożenie dla lokalnych krajobrazów, które też mają tych turystów przyciągać.
 
== Źródła ==
|źródło=Forum Przyroda
|data=5 maja 2006}}
 
[[Kategoria:Środowisko]]
[[Kategoria:Polska]]
[[Kategoria:Unia Europejska]]
2489

edycji

Menu nawigacyjne