Projekt „Wielokulturowy Zgierz” już po raz 4.: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
(N)
 
 
'''500 godzin warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży, stworzenie audioprzewodników i oznakowanie dawnej dzielnicy żydowskiej, mural przedstawiający zburzony w czasie [[w:II wojna światowa|II wojny światowej]] Kościół Ewangelicki oraz kilkudniowy festiwal – to działania, które czekają zgierzanki i zgierzan w ramach projektu „Wielokulturowy [[w:Zgierz|Zgierz]]” Stowarzyszenia Tkalnia.'''
 
=== Wielokulturowy Zgierz – historia ===
Kiedy w 2006 roku grupka zgierzan, pod przewodnictwem licealisty Mateusza Mirysa, organizowała pierwszą edycja Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, nikt w mieście nawet nie marzył o lokalnych inicjatywach młodzieżowych, finansowanych z środków UE, które kilka lat później stały się udziałem wielu zgierskich grup nieformalnych. W 2008 roku twórcy Festiwalu powołali Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz.
 
Idea festiwalu promującego wielokulturowe korzenie Zgierza, a także działania otwierające miasto na różnorodność stały się motywem przewodnim projektu „Wielokulturowy Zgierz”, który od marca 2015 do lutego 2016 będzie realizowany w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.
 
=== Wielokulturowy Zgierz – współcześnie ===
 
500 godzin warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; zorganizowanie Świąt Różnorodności w 10 szkołach, wspólne z młodzieżą stworzenie audio przewodników „Zgierz szeptany”, a także mapowanie i oznaczenie dawnej dzielnicy żydowskiej to niektóre działania, które będą współtworzyć projekt z zaplanowanym na listopad Festiwalem Wielokulturowy Zgierz. Organizatorom zależy aby wszystkie działania animowały mieszkanki i mieszkańców Zgierza, aby byli nie tylko odbiorcami, ale też współtwórcami wydarzeń. Zaprosiliśmy do współpracy grupę teatralną Art. 51, która przygotuje spektakl nawiązujący do problematyki tożsamości, wielokulturowych korzeni, Zgierskie Stowarzyszenie Romów chce zaprezentować wystawę opowiadającą o Zagładzie Romów w czasie II Wojny, uczennice Gimnazjum Nr 3 zaprezentują spektakl „Pamiętnik na trzy głosy” Tereski Tores.
 
* {{Platforma Kultury|1=http://www.platformakultury.pl/artykuly/135474-zgierz--miasto-wielokulturowe.html|2=Zgierz - miasto wielokulturowe|3=}}
 
{{Podziel się}}
[[Kategoria:Polska]]
 
[[Kategoria:Łódzkie]]
[[Kategoria:Zgierz]]
[[Kategoria:Edukacja]]
[[Kategoria:Łódzkie]]
[[Kategoria:Polska]]
[[Kategoria:Społeczeństwo]]
[[Kategoria:Zgierz]]
14 634

edycje

Menu nawigacyjne