2012-11-30: Rocket Festiwal 2013 w Warszawie - fotoreportaż: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
CLI (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
CLI (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{data|2012-12-03}}
{{data|2012-12-03}}
{{WLZ}}
{{WLZ}}
'''Zdjęcie zespołu dworsko-folwarcznego we wsi Komorniki autorstwa Marka Ząbczyka, polskiego wikipedysty o pseudonimie Zetem, zajęło 12 miejsca w międzynarodowym konkursie fotograficznym Wiki Loves Monuments 2012.'''


Pani Ewa, redagująca Wikipedię pod pseudonimem Alenutka:
[[Plik:(zetem) Komorniki gmina Polkowice - Zespół dworsko-folwarczny.jpg|thumb|left|Zespół dworsko-folwarczny w Komornikach, autor: Zetem (CC BY-SA 3.0). Zdjęcie zajęło 12. miejsce w ogólnoświatowym konkursie Wiki Loves Monuments 2012.]]
[[File:Marek Ząbczyk - portret.jpg|thumb|left|Pan Marek Ząbczyk w towarzystwie aparatu wielkoformatowego]]
[[File:Marek Ząbczyk - Na parapecie.jpg|thumb|left|"Kwiatki" w oknach folwarku, autor: Zetem (CC BY-SA 3.0)]]
[[Plik:Marek Ząbczyk - Jest taki samotny dom.jpg|thumb|Fotografia pt. "Jest taki samotny dom", autor: Zetem (CC BY-SA 3.0)]]


O konkursie Wiki Lubi Zabytki dowiedziałam się przez przypadek w ubiegłym roku szukając w Wikipedii jakichś informacji. Dzisiaj już nie pamiętam jakich i to nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest natomiast to, że od razu uznałam ten projekt (jakże to modne dzisiaj słowo) za niezwykle cenny i godny włączenia się w niego. Dlaczego? Bo po wielokroć w swoim już stosunkowo długim życiu przekonałam się, jak prawdziwie jest przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Z racji wykonywanego zawodu miałam możliwość poznania licznych ciekawych i znanych zakątków nie tylko w Europie, po czym ze zdziwieniem zauważałam, że to co jest tuż obok mnie, albo tylko nieco dalej jest równie piękne, unikalne, godne poznania. A skoro poznania to i pokazania! Tak więc kiedy w zeszłym roku przeczytałam o WLZ, natychmiast zrobiłam sobie zestawienie brakujących zdjęć w miejscowościach, gdzie mieszkam i gdzie będę podczas urlopu. Fotograf ze mnie żaden, więc miałam sporo wątpliwości, czy ów urlopowy fotograficzny "plon" jest cokolwiek wart, ale zdobyłam się na odwagę i założyłam konto po czym przy pomocy "dobrych ludzi" z Wikipedii przeszłam chrzest bojowy i udało mi się umieścić na Commons, a potem w wykazach WLZ trochę zdjęć. Nie muszę chyba dodawać, że byłam bardzo, ale to bardzo dumna, chociaż jakość zamieszczonych zdjęć absolutnie mnie do tego nie upoważniała.
W największym konkursie fotograficznym na świecie wzięło udział ponad 15 tysięcy osób, które wzbogaciły zasoby Wikipedii o ponad 350 tysięcy fotografii zabytków. W finale na poziomie światowym wzięły udział 324 zdjęcia, nadesłane przez komisje konkursowe z 33 krajów. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło 3 grudnia około godziny 15:00.


[[File:Mielec, dom przy ul. Sienkiewicza 17.JPG|thumb|left|dd]]
Werdykt jury dotyczący zdjęcia pana Marka Ząbczyka brzmi następująco: "Jest to świetne ujęcie opuszczonego dworu. Zdjęcie ukazuje ponury klimat miejsca, które prawdopodobnie jest skazane na zagładę i dokumentując budynek, który zdaje się wołać o pomoc, odbudowanie. Na pierwszy plan wysuwa się czerwony kolor cegieł i walącego się dachu, dając wrażenie wystarczająco silne, by pominąć techniczne uwagi, dotyczące szumu na niebie i w zacienionych miejscach."
W tym roku odważyłam się wejść na poziom wyżej i zaczęłam edytować wykazy zabytków. W pierwszej kolejności zajęłam się rodzinnym wojewódzkim podkarpackim, w którym przede wszystkim pouzupełniałam koordynaty, pododawałam znajdujące się już na Commons zdjęcia, skorygowałam adresy, daty wpisów do rejestru bądź numery decyzji, tudzież nazwy zabytków. Kiedy uznałam, że na tym terenie dokonałam już wszystkiego, co jestem w stanie zrobić, przyjrzałam się sporządzonym przez Przykutę mapkom obrazującym postęp przygotowań do Konkursu WLZ i zauważyłam, że wyjątkowo "zaniedbanym" województwem jest warmińsko-mazurskie. Wykaz zabytków na tym obszarze wymagał w pierwszej kolejności dość banalnej choć wielce czasochłonnej zamiany wersalików na podrzędne. Przyznam, że jest dla mnie zagadką, dlaczego wykaz zabytków WUOZ w Olsztynie został sporządzony z "wciśniętym" klawiszem Caps Lock. Czyżby dla wygody, aby nie trzeba się było zastanawiać, który wyraz należy napisać wielką bądź małą literą? Poza owymi "drobnymi redakcyjnymi" zmianami w wykazie trzeba było scalić zabytki z tymi samymi numerami decyzji w zespoły, dodać ich koordynaty, a także uporządkować je alfabetycznie wg adresów (pozornie może mało to istotne, jednakże dla osób, które zechcą się przyłączyć do fotografowania zabytków dość znaczące, bo dające kompletny wykaz obiektów pod konkretnym adresem). Podczas edytowania tego wykazu, pozornie prostego, powstała licząca 9 stron lista pytań i wątpliwości, którą 11.11.2012 wysłałam do olsztyńskiego WUOZ. Do dzisiaj nie dostałam żadnej odpowiedzi. Mam świadomość, że wyjaśnienie tylu wątpliwości jest czasochłonne i być może odpowiedź na moje pytania jest wciąż w opracowaniu, jednak brak jakiejkolwiek reakcji na mój list (chociażby typu "odpowiemy jak tylko czas nam na to pozwoli") jest trochę … zastanawiający, zniechęcający, aby nie użyć innych określeń. Chyba się nie mylę, że zadania WUOZ i idea konkursu Wiki Lubi Zabytki mają punkty styczne, dlatego marzyłaby mi się prawdziwa współpraca, uznająca nasz "wolontariuszy" wkład w propagowanie polskich zabytków.


Na zakończenie kilka spostrzeżeń i postulatów. Utworzone i edytowane przez spore grono Wikipedystów wykazy zabytków wymagają jeszcze licznych uzupełnień i poprawek. Wszystkim nam byłoby prościej, gdybyśmy znali ogólne zasady obowiązujące przy tworzeniu rejestrów WUOZ i NID. Bardzo często się zdarza, że napotykamy na rozbieżności pomiędzy wykazami i nie wiemy, jak je interpretować, do kogo się zwracać z prośbą o wyjaśnienie. Ponadto w perspektywie (mam nadzieję) kolejnej edycji Konkursu WLZ w następnym roku, priorytetem wydaje się być uzyskanie wykazu zabytków, które zostały dopisane do rejestrów w ostatnim okresie, co pozwoliłoby nam na znacząco mniej czasochłonną aktualizację.
Marek Ząbczyk jest mieszkańcem Polkowic, małego, lecz jak twierdzi pięknego miasteczka na Dolnym Śląsku. Pracuje w jednym z oddziałów KGHM Polska Miedź. W wolnych chwilach rzeźbi w drewnie oraz fotografuje. Jego rzeźby określane są potocznie jako "świątki", chociaż diabełki, które bardzo lubi rzeźbić, trudno tak nazwać. Największą jego pasją jest jednak fotografia. "Fotografuję od zawsze." - mówi Zetem. "Początki mojej przygody z fotografią są podobne, jak w przypadku większości fotografujących. Moje aparaty to po kolei: Druch, Smiena, Zenit, a w piwnicy miałem ciemnię fotograficzną z pełnym wyposażeniem. Fotografia cyfrowa dała mi, jak wszystkim fotografującym, większe możliwości i nowe wyzwania."


Pozostając z nadzieją, że patronujący Konkursowi Wiki Lubi Zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa zechce być pomocny w tej kwestii, gratuluję wszystkim laureatom tegorocznej edycji Konkursu i wyrażam nadzieję na spotkanie w roku przyszłym.
Zetem postawił sobie za punkt honoru sfotografowanie wszystkich ciekawych miejsc i zabytków w jego okolicy. Rozpoczął od Polkowic i teraz posuwa się coraz dalej. W kieszeni zawsze nosi aparat kompaktowy Casio EX-H20E, którym wykonał m. in. zdjęcie "U podnóża Gór Świętokrzyskich" nagrodzone w konkursie w Panoramio. Nie ogranicza się jednak do fotografowania zabytków, próbuje swoich sił we wszystkich dziedzinach fotografii.

Budowa dworu, którego ruiny uwiecznił na zdjęciu pan Marek, została zapoczątkowana prawdopodobnie w XV wieku. Tak opowiada o okolicznościach, w których wykonał fotografię:

"Składające się z kilkunastu budynków i zajmujące dość duży obszar, ruiny zespołu dworsko-folwarcznego w Komornikach, mimo, że są zabytkami, to jednak nie stanowią żadnej atrakcji turystycznej. Są natomiast bardzo wdzięcznym obiektem dla fotografujących. Na kominie starej gorzelni jest gniazdo bocianów. Każdego roku zasiedla je para tych pięknych ptaków i zawsze dochowuje się potomstwa. Fantastyczny jest widok jak młode uczą się latać.

W starych wnękach drzwi i okien rosną różne rośliny, czasem kwitną i wygląda to wtedy tak, jakby ktoś w ruinach hodował kwiatki na parapecie. Bardzo lubię to fotografować. Budynki uwidocznione na wyróżnionym zdjęciu próbowałem sfotografować wiele razy, ale nic z tego nie wychodziło. Są one zwrócone są na północ, więc słońce oświetlało je zawsze od tyłu, a interesująca mnie strona była w głębokim cieniu i na dodatek zasłonięta drzewami. Trzeba było poczekać, aż drzewa stracą liście, będzie odpowiednie światło, a na niebie chmury dodające zdjęciu dramaturgii. Udało mi się to osiągnąć w pewne kwietniowe popołudnie, kiedy chcąc wykorzystać sprzyjające warunki wykonałem całą serię zdjęć. Jedno wysłałem na konkurs, a inne w wersji czarno-białej, nosi tytuł piosenki, Budki Suflera „Jest taki samotny dom” (z płyty „Cień Wielkiej Góry”). Czaro-białe zdjęcie z przerysowanymi chmurami na niebie i bezlistnymi gałęziami drzew, potęguje ten ponury specyficzny klimat i wydaje mi się, że jest dobrą ilustracją tej piosenki. Robiąc te zdjęcia chciałem uchwycić klimat mojej ulubionej piosenki, a wysyłając je do Wikipedii, chciałem nie tylko zilustrować zabytek, ale także pokazać, że stare niepotrzebne nikomu ruiny, też mogą być piękne."

Pan Marek podsumowuje swoją fotograficzną pasję następująco: "Chciałbym robić dobre zdjęcia, więc ciągle się uczę fotografowania, a im więcej się uczę, tym lepiej widzę, jak mało umiem."


{{clear}}
{{clear}}
Linia 30: Linia 19:
* Wiki Loves Monuments International Jury Report 2012: [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Wiki_Loves_Monuments_international_jury_report_2012_low_resolution.pdf]
* Wiki Loves Monuments International Jury Report 2012: [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Wiki_Loves_Monuments_international_jury_report_2012_low_resolution.pdf]


[[Kategoria:Fotografia]]
[[:Kategoria:Fotografia]]
[[Kategoria:Kultura i rozrywka]]
[[:Kategoria:Kultura i rozrywka]]
[[Kategoria:Polska]]
[[:Kategoria:Polska]]
[[Kategoria:Warszawa]]
[[:Kategoria:Warszawa]]
[[Kategoria:Wiki Lubi Zabytki]]
[[:Kategoria:Wiki Lubi Zabytki]]

Wersja z 01:10, 10 gru 2012

poniedziałek, 3 grudnia 2012


Pani Ewa, redagująca Wikipedię pod pseudonimem Alenutka:

O konkursie Wiki Lubi Zabytki dowiedziałam się przez przypadek w ubiegłym roku szukając w Wikipedii jakichś informacji. Dzisiaj już nie pamiętam jakich i to nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest natomiast to, że od razu uznałam ten projekt (jakże to modne dzisiaj słowo) za niezwykle cenny i godny włączenia się w niego. Dlaczego? Bo po wielokroć w swoim już stosunkowo długim życiu przekonałam się, jak prawdziwie jest przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie". Z racji wykonywanego zawodu miałam możliwość poznania licznych ciekawych i znanych zakątków nie tylko w Europie, po czym ze zdziwieniem zauważałam, że to co jest tuż obok mnie, albo tylko nieco dalej jest równie piękne, unikalne, godne poznania. A skoro poznania to i pokazania! Tak więc kiedy w zeszłym roku przeczytałam o WLZ, natychmiast zrobiłam sobie zestawienie brakujących zdjęć w miejscowościach, gdzie mieszkam i gdzie będę podczas urlopu. Fotograf ze mnie żaden, więc miałam sporo wątpliwości, czy ów urlopowy fotograficzny "plon" jest cokolwiek wart, ale zdobyłam się na odwagę i założyłam konto po czym przy pomocy "dobrych ludzi" z Wikipedii przeszłam chrzest bojowy i udało mi się umieścić na Commons, a potem w wykazach WLZ trochę zdjęć. Nie muszę chyba dodawać, że byłam bardzo, ale to bardzo dumna, chociaż jakość zamieszczonych zdjęć absolutnie mnie do tego nie upoważniała.

dd

W tym roku odważyłam się wejść na poziom wyżej i zaczęłam edytować wykazy zabytków. W pierwszej kolejności zajęłam się rodzinnym wojewódzkim podkarpackim, w którym przede wszystkim pouzupełniałam koordynaty, pododawałam znajdujące się już na Commons zdjęcia, skorygowałam adresy, daty wpisów do rejestru bądź numery decyzji, tudzież nazwy zabytków. Kiedy uznałam, że na tym terenie dokonałam już wszystkiego, co jestem w stanie zrobić, przyjrzałam się sporządzonym przez Przykutę mapkom obrazującym postęp przygotowań do Konkursu WLZ i zauważyłam, że wyjątkowo "zaniedbanym" województwem jest warmińsko-mazurskie. Wykaz zabytków na tym obszarze wymagał w pierwszej kolejności dość banalnej choć wielce czasochłonnej zamiany wersalików na podrzędne. Przyznam, że jest dla mnie zagadką, dlaczego wykaz zabytków WUOZ w Olsztynie został sporządzony z "wciśniętym" klawiszem Caps Lock. Czyżby dla wygody, aby nie trzeba się było zastanawiać, który wyraz należy napisać wielką bądź małą literą? Poza owymi "drobnymi redakcyjnymi" zmianami w wykazie trzeba było scalić zabytki z tymi samymi numerami decyzji w zespoły, dodać ich koordynaty, a także uporządkować je alfabetycznie wg adresów (pozornie może mało to istotne, jednakże dla osób, które zechcą się przyłączyć do fotografowania zabytków dość znaczące, bo dające kompletny wykaz obiektów pod konkretnym adresem). Podczas edytowania tego wykazu, pozornie prostego, powstała licząca 9 stron lista pytań i wątpliwości, którą 11.11.2012 wysłałam do olsztyńskiego WUOZ. Do dzisiaj nie dostałam żadnej odpowiedzi. Mam świadomość, że wyjaśnienie tylu wątpliwości jest czasochłonne i być może odpowiedź na moje pytania jest wciąż w opracowaniu, jednak brak jakiejkolwiek reakcji na mój list (chociażby typu "odpowiemy jak tylko czas nam na to pozwoli") jest trochę … zastanawiający, zniechęcający, aby nie użyć innych określeń. Chyba się nie mylę, że zadania WUOZ i idea konkursu Wiki Lubi Zabytki mają punkty styczne, dlatego marzyłaby mi się prawdziwa współpraca, uznająca nasz "wolontariuszy" wkład w propagowanie polskich zabytków.

Na zakończenie kilka spostrzeżeń i postulatów. Utworzone i edytowane przez spore grono Wikipedystów wykazy zabytków wymagają jeszcze licznych uzupełnień i poprawek. Wszystkim nam byłoby prościej, gdybyśmy znali ogólne zasady obowiązujące przy tworzeniu rejestrów WUOZ i NID. Bardzo często się zdarza, że napotykamy na rozbieżności pomiędzy wykazami i nie wiemy, jak je interpretować, do kogo się zwracać z prośbą o wyjaśnienie. Ponadto w perspektywie (mam nadzieję) kolejnej edycji Konkursu WLZ w następnym roku, priorytetem wydaje się być uzyskanie wykazu zabytków, które zostały dopisane do rejestrów w ostatnim okresie, co pozwoliłoby nam na znacząco mniej czasochłonną aktualizację.

Pozostając z nadzieją, że patronujący Konkursowi Wiki Lubi Zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa zechce być pomocny w tej kwestii, gratuluję wszystkim laureatom tegorocznej edycji Konkursu i wyrażam nadzieję na spotkanie w roku przyszłym.


Źródła

  • Blog Wiki Loves Monuments: [1]
  • Wiki Loves Monuments International Jury Report 2012: [2]

Kategoria:Fotografia Kategoria:Kultura i rozrywka Kategoria:Polska Kategoria:Warszawa Kategoria:Wiki Lubi Zabytki