Kolej dużych prędkości: rząd chce wstrzymać projekt, samorządy protestują: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
int., ort., lit., sprzątanie kodu
m (aktualizacja kategorii oraz wywołania szablonu data)
m (int., ort., lit., sprzątanie kodu)
{{transport}}
 
'''Minister Infrastruktury, [[w:Sławomir Nowak|Sławomir Nowak]], zapowiedział na początku grudnia 2011 roku, że projekt budowy w Polsce [[w:Szybka kolej|Kolei Dużych Prędkości]] zostanie zawieszony przynajmniej do 2030 roku. Władze samorządowe miast, przez które KDP miała jechać, protestują.'''
 
Kolej Dużych Prędkości to projekt zakładający powstanie tras dla szybkich pociągów z Warszawy do Poznania i Wrocławia przez Łódź (czas przejazdu z Łodzi do Warszawy szacowano na 35 minut, z Warszawy do Wrocławia – na niespełna 2 godziny). Ze względu na charakterystyczny kształt nowo budowanej linii została ona [[w:Linia szybkiej kolei Y|nazwana "Y"]].
 
Projekt ten był priorytetem [[w:Donald Tusk|Donalda Tuska]] podczas jego pierwszej kadencji jako premiera - o KDP wspomniał nawet w swoim exposeexposé. Jednak na początku grudnia 2011 roku Sławomir Nowak, obecny minister infrastruktury powiedział, że prace nad tą linią kolejową zostają zawieszone przynajmniej do 2030 roku. Nowak tłumaczył decyzję stanem finansów państwa i koniecznością skupienia się na remontach już istniejących tras kolejowych.
 
12 grudnia 2011 roku, prezydent Łodzi [[w:Hanna Zdanowska|Hanna Zdanowska]] wystąpiła do Ryszarda Grobelnego (prezydent Poznania) i Rafała Dutkiewicza (prezydent Wrocławia) z inicjatywą wspólnych działań w sprawie zmiany decyzji o przesunięciu daty realizacji projektu Kolei Dużych Prędkości. Prezydenci uważają, że realizacja projektu KDP jest niezbędneniezbędna, aby połączyć Polskę z ośrodkami biznesu i kultury w Europie. Zdaniem Zdanowskiej KDP powinno być realizowane zgodnie z planem tj powstać do 2020 roku.
 
Władzom Łodzi zależy na zrealizowaniu projektu KDP, gdyż pod tym kątem m.in. projektowana jest przebudowa Dworca [[w:Łódź Fabryczna|Łódź Fabryczna]], która ma się zakończyć w 2015 roku.
 
== Źródła ==
352

edycje

Menu nawigacyjne