Przejdź do zawartości

Strajk włoskich wikipedystów przeciwko regulacjom prawnym: Różnice pomiędzy wersjami

WP:SK, int.
Nie podano opisu zmian
(WP:SK, int.)
'''4 października 2011 twórcy [[w:włoska Wikipedia|włoskiej Wikipedii]] rozpoczęli strajk w związku z proponowanymi zmianami we włoskim prawie.'''
 
Zgodnie z nową propozycją, strony internetowe będą zobowiązane zamieszczać poprawki informacje o osobach, które je nadeślą, bez decyzji sądu i bez wnikania w treść danych poprawek. Oznacza to, że każdy polityk i inna osoba opisana na Wikipedii mogłaby decydować o tym, jakie informacje i w jakiej formie będą zamieszczone we włoskiej Wikipedii na stronie jej poświęconej, bez zachowania zasady neutralności i źródeł. Na znak protestu dostęp do tej wersji językowej jest zablokowany i wszelkie strony przekierowują do komunikatu o strajku. Cytujemy fragment w języku angielskim.
 
{{Cytat|Dear reader,
Stowarzyszenie Wikimedia Serbia, partner Fundacji Wikimedia, wsparło także włoskich wikipedystów, potępiając te regulacje prawne, podkreślając, że mają one charakter ograniczający [[w:wolność słowa|wolność słowa]].
 
Parę godzin później na blogu Wikimedia Sverige, szwedzkiego partnera fundacji, pojawiła się informacja, że w piątek do Włoch przybędzie współzałożyciel Wikipedii [[w:Jimmy Wales|Jimmy Wales]]. W tym dniu planowane jest też zakończenie strajku.
 
Tymczasem pod koniec dnia, na stronie Facebooka ponad 100 000 osób domagało się przywrócenia Wikipedii.
 
[[Kategoria:Informatyka]]
[[Kategoria:Świat]]
[[Kategoria:Włochy]]
[[Kategoria:Prawo i przestępczość]]
[[Kategoria:Protesty]]
[[Kategoria:Świat]]
[[Kategoria:Włochy]]
 
[[it:Wikipedia chiusa per protesta contro il DDL Intercettazioni]]
34

edycje