2011-02-22: Nowa Zelandia: trzęsienie ziemi w Christchurch, zginęło co najmniej 65 osób: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
Gagorski (dyskusja | edycje)
m drobne techniczne
Mjbmrbot (dyskusja | edycje)
Linia 29: Linia 29:
[[de:Mehrere Dutzend Tote bei Erdbeben in Neuseeland]]
[[de:Mehrere Dutzend Tote bei Erdbeben in Neuseeland]]
[[en:Magnitude 6.3 earthquake hits New Zealand's South Island; deaths confirmed]]
[[en:Magnitude 6.3 earthquake hits New Zealand's South Island; deaths confirmed]]
[[pt:Terremoto na Nova Zelândia provoca mortes e destruição]]
[[ta:நியூசிலாந்து நிலநடுக்கத்தில் பலர் உயிரிழப்பு]]
[[ta:நியூசிலாந்து நிலநடுக்கத்தில் பலர் உயிரிழப்பு]]

Wersja z 13:11, 22 lut 2011

Nieprawidłowe wywołanie szablonu {{data}}.

Wstrząs o sile 6,3 stopni w skali w skali Richtera nastąpił we wtorek około południa (około 0.50 czasu polskiego) w Christchurch na południu Nowej Zelandii. Do tej pory zostało potwierdzono co najmniej 65 ofiar śmiertelnych. Brakuje karetek do transportu rannych. Akcje ratunkową utrudniają wybuchające pożary.

Podawana liczba ofiar wciąż może wzrosnąć, gdyż ekipy ratownicze dopiero docierają do ludzi przygniecionych zawalonymi budynkami. Według Boba Parkera - burmistrza Christchurch - w ruinach może być uwięzionych wciąż co najmniej 200 osób. Burmistrz ogłosił także stan wyjątkowy i zarządził ewakuację szpitali.

Plik:Pico building corner Barbadoes Kilmore.JPG

Z powodu niewystarczającej ilości karetek ranni dowożeni są prywatnymi samochodami i radiowozami policyjnymi do zaimprowizowanych punktów pomocy medycznej gdzie dzieli się rannych według stanu obrażeń i określa kto najbardziej potrzebuje pomocy. Najciężej ranni transportowani są do Oakland. Władze Nowej Zelandii poleciły przygotować miejsca dla poszkodowanych w szpitalach w całym kraju.

Ruiny miasta przeszukiwane są przez specjalnie wyszkolone psy ratownicze. Ekipy ratunkowe sprowadzane są z całego kraju a także z Australii.

Czarne dni w historii Nowej Zelandii

- To może być najczarniejszy dzień w historii - powiedział w orędziu telewizyjnym premier Nowej Zelandii John Key. Wezwał on także do pomocy poszkodowanym, użyczania swoich samochodów do transportu rannych a także do oddawania krwi, która w takich wypadkach jest zawsze preparatem bardzo deficytowym.

Źródła