Wikinews:Brudnopis: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 8842 bajty ,  12 lat temu
brak opisu edycji
m (czyszczenie)
{{brudnopis}}
<!--Testowe wpisy rób poniżej tej linii-->
 
{{data|16 września 2008}}
 
Obchody 350. rocznicy wydarzeń upamiętnionych w hymnie państwowym
26 – 28 wrzesień 2008 r.
 
 
W bieżącym roku przypada 350. rocznica wyprawy wojsk Hetmana Stefana Czarnieckiego przeciwko armii szwedzkiej w czasie potopu szwedzkiego. Podczas tej wyprawy doszło do uwiecznionego w hymnie „rzucenia się przez morze”, czyli zimowej przeprawy morskiej wojsk polskich. Ten fakt historyczny upamiętnił Józef Wybicki w tekście hymnu państwowego, jednocześnie wspominając w nim nasze miasto: „Jak Czarniecki do Poznania / Po szwedzkim zaborze ,/ Dla ojczyzny ratowania / Wrócim się przez morze.”
To wydarzenie historyczne jest tematem przewodnim tegorocznego, III Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko – Cesarskim, odbywającego się pod hasłem „Jak Czarniecki do Poznania”. Poprzez imprezy odbywające się w ramach Weekendu chcemy Państwu przybliżyć sylwetkę Stefana Czarnieckiego i realia epoki, w której żył, nawiązując do polskiego hymnu narodowego oraz do powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”.
Serdecznie zapraszamy na Weekend z Historią na Trakcie Królewsko – Cesarskim!
 
 
Program
 
26 września (piątek)
 
Konferencja popularnonaukowa „Jak Czarniecki do Poznania”
Biblioteka Raczyńskich, godz. 10.00 – 13.30
 
W ramach konferencji przedstawiciele poznańskiego środowiska naukowego wygłoszą prelekcje o tematyce dotyczącej postaci Stefana Czarnieckiego, Poznania i Wielkopolski z okresu wojen szwedzkich oraz literackiej wizji tamtych czasów zawartej w twórczości Henryka Sienkiewicza. Konferencja ma charakter otwarty.
 
Speaking concert pt. „Wielka kariera wojskowej piosenki” *
Aula Nova, godz. 19.00
Kto napisał muzykę do naszego hymnu, i jaki z tym związek ma stary zegar opisywany przez Mickiewicza w "Panu Tadeuszu"? Jak "Mazurka Dąbrowskiego" śpiewali Czesi i dlaczego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli speaking concert – łączący prezentację utworów z atrakcyjnymi komentarzami, prezentacjami multimedialnymi i projekcjami filmowymi. Dyrygent pełniąc zarazem rolę komentatora przybliży historię polskiego hymnu wszystkim odbiorcom, nawet tym niemającym wiedzy muzycznej.
 
27 września (sobota)
 
Piknik wojskowo – militarny czyli Dzień Otwartych Koszar
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, godz. 10.00 – 16.00
ul. Wojska Polskiego 86/90
 
Dni Otwartych Koszar przybliżą technikę wojskową dawniej i dziś. Obejrzeć będzie można uzbrojenie z czasów Stefana Czarnieckiego zgromadzone na wystawie rekwizytów z filmu „Ogniem i mieczem”, ekspozycję w Muzeum Broni Pancernej oraz współczesny sprzęt wojskowy. Grupy Rekonstrukcji Historycznych zaprezentują realia dawnych potyczek zbrojnych, natomiast żołnierze Centrum przedstawią elementy współczesnego szkolenia. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w turnieju strzeleckim z broni pneumatycznej o Puchar Prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów i Komendanta CSWL. Dla zgłodniałych nie tylko wrażeń przygotowany zostanie posiłek prosto z żołnierskiej kuchni.
 
Gra Miejska "POSNANIA elegans Civitas"
Start – okolice Starego Rynku, godz. 10.00 – 14.00
 
Co łączy sekretny pamiętnik sprzed 350 lat, miasto Poznań i tajemnicze postacie napotykane w jego zaułkach? Aby się tego dowiedzieć wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.gramiejska.pl, wziąć udział w etapie sieciowym i 27 września stawić się na starcie etapu ulicznego Gry.
Tajemnica XVII-wiecznego Poznania czeka na śmiałków.
Szczegóły na stronie www.gramiejska.pl
 
Akcja plastyczna „Czarniecki w Poznaniu”
Plac Wolności, godz. 12.00 – 15.00
 
Akcja plastyczna przybliży najmłodszym poznaniakom klimat czasów Czarnieckiego oraz życie codzienne w epoce. Dzieci, wspólnie z prowadzącymi zajęcia, namalują naturalnych rozmiarów postacie rycerzy, husarzy i mieszczan.
Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy!
 
„Śladami poznańskich wątków hymnu narodowego"
Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem
Zbiórka przed Biblioteką Raczyńskich, godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
 
Parada historyczno - wojskowa ulicami miasta
godz. 15.00 – 16.00
 
Korowód, w skład którego wejdą jadący konno członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz współczesne pojazdy wojskowe przejedzie przez miasto trasą CSWL – Wojska Polskiego – Nad Wierzbakiem – Al. Wielkopolskie – Solna – Al. Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia - Fredry – Al. Niepodległości – Nowowiejskiego - Al. Wielkopolskie – Nad Wierzbakiem – Wojska Polskiego – CSWL.
 
Pokazy musztry wojsk z czasów Czarnieckiego
Plac Wolności, godz. 16.00
 
Pokaz sprawności żołnierskiej w ciekawej aranżacji historycznej. Grupa rekonstrukcji wcieli się w husarzy Czarnieckiego wykonując musztrę konną i woltyżerkę. Pokaz swych umiejętności zaprezentuje także 15. Pułk Ułanów Poznańskich.
 
„W stronę baroku - spotkanie z muzyką dawną” - koncert chóru Dysonans *
Biblioteka Raczyńskich, godz. 18.00
 
Poznański chór kameralny Dysonans ma w swym repertuarze utwory z okresu renesansu i baroku, jak również współczesne kompozycje. Podczas koncertu chór zaprezentuje dzieła kompozytorów polskich i zagranicznych, oddające klimat epoki.
 
„Niezbędnik Sarmaty dla używania czarniecczyków skrojony” *
Dziedziniec Muzeum Archeologicznego, godz. 20.00
 
Jacek Kowalski wraz z zespołem Klub Świętego Ludwika przedstawią panoramę sarmackiej Rzeczypospolitej, wyśpiewaną i wygraną do wtóru starych instrumentów i pod teksty dawnych pieśni i melodii.
 
 
28 września (niedziela)
 
Otwarcie wystawy „Potop szwedzki - prawda historyczna i fikcja literacka"
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, godz. 12.30
 
Podczas otwarcia wystawy fragmenty „Potopu” czytać będzie Andrzej Marciniak, aktor Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Natomiast Krzysztof Lewandowski, jeden z twórców dioramy przedstawiającej fragment obrony Jasnej Góry opowie o realiach historycznych obrony klasztoru.
 
„Śladami poznańskich wątków hymnu narodowego"
Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem
Zbiórka przed Biblioteką Raczyńskich, godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
 
Spotkanie z wnukiem Henryka Sienkiewicza
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, godz. 13.30 i 16.30
 
Juliusz Sienkiewicz, wnuk pisarza po mieczu, autor wielu publikacji o nim, przedstawi komentarze do powieści „Potop”, jak również anegdoty związane z jego słynnym dziadkiem.
 
Warsztaty plastyczne dla dzieci „Ilustrujemy twórczość Henryka Sienkiewicza”
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, godz. 15.00 i 17.30
 
Warsztaty prowadzone będą przez artystów plastyków ze Studia Edukacji „Kaligraf”. Artyści zapoznają uczestników z techniką „suchego tłoku”, w której wspólnie wykonają ilustracje do tekstów Henryka Sienkiewicza. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży.
 
Specjalna edycja cyklu Verba Sacra
Kościół św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha, godz. 17.00
 
„Potop” (fragmenty) Henryka Sienkiewicza czytać będzie Leszek Teleszyński. Komentarz wprowadzający wygłosi profesor Bogdan Walczak. Oprawę muzyczną zapewni Kapela Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
 
WYSTAWY OKOLICZNOŚCIOWE:
 
„Stefan Czarniecki – wódz sarmackich czasów”
Ekspozycja pokazuje Stefana Czarnieckiego w okresie panowania Wazów. Prezentuje nie tylko sylwetkę tego wytrawnego dowódcy, ale również ówczesną sztukę wojenną i wyposażenie wojsk. Fragment wystawy poświęcony jest również obecności Czarnieckiego w Wielkopolsce.
 
Biblioteka Raczyńskich
27 i 28.09. (sobota, niedziela) 12.00 – 19.00
 
„Potop szwedzki - prawda historyczna i fikcja literacka"
Na wystawie zaprezentowane zostanie tło historyczne potopu szwedzkiego oraz postacie historyczne i literackie pojawiające się na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Uzupełnieniem będzie prezentacja dioramy przedstawiającej fragment obrony Jasnej Góry.
 
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
26.09. (piątek) - godz. 10.00 -17.00,
27. 09. (sobota) - godz. 10.00 -16.00,
28. 09. (niedziela) - godz. 11.00 – 20.00
 
 
Wstęp bezpłatny na wszystkie imprezy
* Na koncerty oznaczone gwiazdką wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek.
Wejściówki odbierać można w Centrum Informacji Miejskiej od piątku, 19 września br.
 
 
 
27 września kursować będzie specjalna linia autobusowa na trasie Plac Wolności – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Odjazd w godzinach 10.00 – 15.00, co godzinę z Placu Wolności
 
 
== Źródła ==
* {{źródło
|autor=Trakt Królewsko-Cesarski
|url=http://www.poznan.pl/trakt
|tytuł=III Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu
|data= 16 września 2008}}
 
{{materiał_autorski}}

Menu nawigacyjne