2015-01-15: Polacy opracowali nowy test na paciorkowca bezmleczności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
szablon
Ala z (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{data|2015-01-15}}
{{Tworzone|Poprawić wszystko + redakcyjnie, technicznie}}
15 stycznia 2015


'''Grupa polskich naukowców Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności - [[w:Streptococcus agalactiae|Streptococcus agalactiae]].'''
Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności.W ciągu 3-5 godzin za pomocą tego testu będzie można rozpoznać czy kobieta w ciąży wymaga leczenia i jakie antybiotyki musi stosować.Paciorkowce mogą być przyczyną grożnych chorób prowadzących do śmierci i są grożne dla kobiet w ciąży.


- ''Nazywamy go potocznie paciorkowcem bezmleczności. To drobnoustrój, który naturalnie wchodzi w skład mikrobiomu człowieka. Zasiedla przede wszystkim przewód pokarmowy, a u kobiet drogi rodne. Najczęściej nie daje o sobie znać, utrzymując się w organizmie nawet przez lata'' - powiedziała dr Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM, jedna z autorek testu.
== Źródło ==


Niebezpieczny staje się gdy kobieta zachodzi w ciążę. - ''Czasem do zakażenia dochodzi też w momencie porodu. Kiedy noworodek przechodzi przez kanał rodny, dochodzi do kolonizacji noworodka, który jest całkowicie pozbawiony flory bakteryjnej. Wtedy też mogą rozwinąć się zakażenia wywołane przez paciorkowce'' - dodała dr Monika Brzychczy-Włoch. Paciorkowiec wywołuje sepsę, zapalenie płuc, prowadzące do ostrej niewydolności oddechowej oraz zapalenie opon mózgowych.
material autorski

[[Kategoria:15 stycznia 2015]]
Test jaki opracowali naukowcy pozwoli na rozpoznanie w ciągu 3-5 godzin czy kobieta w ciąży wymaga leczenia i jakie antybiotyki musi stosować. Na razie został on objęty zgłoszeniem patentowym. Naukowcy szukają przedsiębiorstwa, które zajęło by się produkcją wynalazku.

== Źródła ==
* {{źródło
|autor = PAP, ekr, agt, mrt
|url = http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402065,szybki-test-wykryje-paciorkowca-u-kobiet-w-ciazy.html
|archiwum =
|tytuł = Szybki test wykryje paciorkowca u kobiet w ciąży
|źródło = naukawpolsce.pap.pl
|data = 4 października 2014
}}

{{podziel się}}

[[Kategoria:Medycyna]]
[[Kategoria:Nauka]]
[[Kategoria:Nauka]]
[[Kategoria:Polska]]

Wersja z 01:55, 17 sty 2015

czwartek, 15 stycznia 2015

Grupa polskich naukowców Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności - Streptococcus agalactiae.

- Nazywamy go potocznie paciorkowcem bezmleczności. To drobnoustrój, który naturalnie wchodzi w skład mikrobiomu człowieka. Zasiedla przede wszystkim przewód pokarmowy, a u kobiet drogi rodne. Najczęściej nie daje o sobie znać, utrzymując się w organizmie nawet przez lata - powiedziała dr Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM, jedna z autorek testu.

Niebezpieczny staje się gdy kobieta zachodzi w ciążę. - Czasem do zakażenia dochodzi też w momencie porodu. Kiedy noworodek przechodzi przez kanał rodny, dochodzi do kolonizacji noworodka, który jest całkowicie pozbawiony flory bakteryjnej. Wtedy też mogą rozwinąć się zakażenia wywołane przez paciorkowce - dodała dr Monika Brzychczy-Włoch. Paciorkowiec wywołuje sepsę, zapalenie płuc, prowadzące do ostrej niewydolności oddechowej oraz zapalenie opon mózgowych.

Test jaki opracowali naukowcy pozwoli na rozpoznanie w ciągu 3-5 godzin czy kobieta w ciąży wymaga leczenia i jakie antybiotyki musi stosować. Na razie został on objęty zgłoszeniem patentowym. Naukowcy szukają przedsiębiorstwa, które zajęło by się produkcją wynalazku.

Źródła