Wikinews:Wikinews dla wikipedystów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
DrPZ (dyskusja | edycje)
m Usunięto kategorię "Wikinews"; Dodano kategorię "Pomoc" za pomocą HotCat
Linia 41: Linia 41:
Na Wikinews można używać pewnych materiałów, które nie są udostępnione na wolnych licencjach. Więcej w [[Wikinews:Dozwolony użytek]].
Na Wikinews można używać pewnych materiałów, które nie są udostępnione na wolnych licencjach. Więcej w [[Wikinews:Dozwolony użytek]].


[[Kategoria:Wikinews|Wikinews dla Wikipedystów]]
[[Kategoria:Pomoc|Wikinews dla Wikipedystów]]

Wersja z 01:44, 26 lut 2014

Wikinews jest podobnie jak Wikipedia systemem typu wiki, otwartym do edycji dla każdego. Jednak oprócz tego pozostaje całkowicie oddzielnym projektem i jest parę istotnych różnic, o których warto wiedzieć. Jeśli przychodzisz na Wikinews z Wikipedii, poświęć chwilę na zaznajomienie się z tą stroną.

Tematyka

Podobnie jak na Wikipedii piszemy artykuły o dowolnej tematyce, jednak w odróżnieniu od niej, na Wikinews powinny się znajdować tylko rzeczy aktualne - jeżeli więc 30 stycznia zamieścisz artykuł na temat sensacyjnej wypowiedzi premiera sprzed miesiąca (z 1 stycznia), zostanie on prawdopodobnie zakwestionowany z powodu "przeterminowania".

Nie trzeba wspominać, że Wikinews to nie miejsce na bezsensowne ciągi znaków, głupie dowcipy itp.

Sposób pisania artykułów

Piszemy artykuły na aktualne tematy, co oznacza również, że nie poszerzamy dawno skończonych artykułów o nowe informacje, lecz tworzymy z ich pomocą nowy, aktualny artykuł. Jeżeli więc np. pod datą 2 lutego ukaże się artykuł o rozpoczęciu strajku przez kierowców autobusów miejskich, to zawarcie porozumienia z pracodawcą z 16 lutego powinno być przedmiotem kolejnego artykułu z datą 16 lutego lub późniejszą.

Materiały autorskie

Artykuły zawierające informacje uzyskane nie za pośrednictwem źródeł, lecz bezpośrednio przez Wikireporterów oznacza się szablonem {{Materiał autorski}}.

Kategorie

W przeciwieństwie do Wikipedii (gdzie umieszcza się tylko najbardziej szczegółowe kategorie w artykułach) na Wikinews staramy się kategoryzować newsy od kategorii najbardziej ogólnej do najbardziej szczegółowej. Na przykład:

Artykuł: Mundial 2006: Włosi mistrzami świata zawiera kategorie: sport, piłka nożna, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2006.

Celem kategorii jest ułatwienie nawigacji w serwisie informacyjnym Wikinews. Każdy artykuł kwalifikowany jest do kilku kategorii tematycznych. W ten sposób możemy szukać informacji według interesujących nas kategorii.

Gdy poszukujemy wiadomości sportowych odwiedzamy po prostu Portal:Sport, gdy interesuje nas samo kolarstwo – Portal:Kolarstwo, a gdy jeden konkretny wyścig - np. Portal:Giro d'Italia 2006.

Licencja

Artykuły stworzone przed 25 września 2005 stanowią własność publiczną i można ich używać nawet nie podając autora.

Obecnie polska edycja Wikinews, podobnie jak inne wersje językowe, udostępnia swoją treść na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5. Jest to licencja bardziej "liberalna" niż GFDL stosowana na Wikipedii - wymaga jedynie podania autora oraz linku do treści licencji, nie jest natomiast konieczne zachowanie tej samej licencji ani dołączenie pełnego tekstu licencji.

Ponieważ Wikinews i Wikipedia udostępniają swoją zawartość na różnych (i niezgodnych w obie strony) licencjach, nie można na Wikinews wklejać materiałów z Wikipedii (choć dozwolone jest to w drugą stronę).

Gdzie jest Portal wikipedystów?

Wikinews to mały projekt, więc nie ma tak rozbudowanych stron pomocniczych jak Wikipedia. Pokój prasowy można uznać za odpowiednik Portalu wikipedystów na Wikipedii, zawiera artykuły tłumaczące jak pisać na Wikinews. Wikinews:Koordynacja jest natomiast stroną, która pokazuje aktualne prace nad artykułami.

Na Wikinews nie znajdziesz wielu szablonów jak {{Do weryfikacji}}, {{linki}} czy {{RFC}} - po części dlatego, że nie wszystkie pasują do specyfiki Wikinews, a po części dlatego, że "biurokracja" na Wikinews z braku ludzi nie jest tak rozwinięta. Procedura SDU jest z konieczności skrócona do 48 godzin, gdyż czas aktualności wiadomości jest bardzo krótki. Ogólnie, na Wikinews mniej jest formalnych uregulowań, częściej korzysta się z zasady "śmiało edytuj strony". Jeśli nie znajdziesz odpowiednich pisanych zaleceń i reguł, skonsultuj się z innymi użytkownikami albo po prostu zrób to, co podpowiada ci zdrowy rozsądek.

Linki

Aby linkować z Wikinews do Wikipedii należy dopisać na początku linku "w:"   [[w:Warszawa|Warszawa]], [[w:Warszawa|]], [[w:Watykan|Watykanu]], [[w:Watykan|]]u. Linki te mają trochę inny kolor niż linki wewnętrzne w Wikinews, nie ostrzegają też kolorem czerwonym gdy wskazany artykuł nie istnieje.

Jeśli napiszesz artykuł na Wikinews, dodaj do niego link na Wikipedii. Służy do tego szablon {{wikinews}} na Wikipedii, używa się go tak: {{wikinews|Pożar magazynu w Otwocku|pożaru magazynu w Otwocku}} a umieszczany jest najczęściej w sekcji "Zobacz też" albo przy jej braku w sekcji "Linki zewnętrzne".

Dozwolony użytek

Na Wikinews można używać pewnych materiałów, które nie są udostępnione na wolnych licencjach. Więcej w Wikinews:Dozwolony użytek.