2009-11-04: Odczytano genom ogórka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
VBot (dyskusja | edycje)
→‎Źródła: Dodanie kategorii "Archiwalne", WP:SK
Beau.bot (dyskusja | edycje)
(Brak różnic)

Wersja z 16:12, 16 gru 2011

Nieprawidłowe wywołanie szablonu {{data}}.
Ogórek siewny (Cucumis sativus L.)

Naukowcy chińscy odczytali genom ogórka - podaje czasopismo Nature Genetics.

Jego materiał genetyczny zawiera około 1,6-2,0 tys. genów zapisanych w 350 milionach par zasad (Mpz) budujących DNA zgrupowanych w 7 chromosomach.

Po zsekwencjonowaniu genomu rzodkiewnika pospolitego (łac. Arabidopsis thaliana), topoli, winorośli, papai, ryżu i sorgo - ogórek jest siódmą z kolei rośliną, której genomem zajęli się chińscy genetycy.

Ogórek należy do rodziny dyniowatych, w której znajduje się oprócz niego wiele innych ważnych roślin uprawnych, m.in. dynia, kawon, melon i tykwa. Jest jednym z najważniejszych warzyw produkowanych w Polsce i na świecie. Znany jest już od siedmiu tysięcy lat.

Ustalenie i zbadanie sekwencji genomu ogórka dokonał Jun Wang wraz z kolegami z BGI-Shenzhen i Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych w Pekinie przy użyciu tradycyjnych metod sekwencjonowania DNA oraz najnowszych technik inżynierii genetycznej nowej generacji.

Jak podkreślają autorzy pracy, znajomość dokładnej sekwencji DNA ogórka posłuży głównie hodowcom do stworzenia nowych, lepszych odmian tego warzywa. Biolodzy będą mogli na jej podstawie zbadać dokładnie różne aspekty rozwoju roślin.

Należy przypomnieć że dwa i pół roku temu w marcu 2007 polscy naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jako pierwsi w Polsce odczytali genom chloroplastowy ogórka.

Genom to informacje o organizmie zapisane w DNA każdej komórki. Komórka roślinna posiada trzy genomy: jądrowy, mitochondrialny i chloroplastowy. Pierwszy z nich odpowiada ze wszystkie cechy fenotypowe rośliny, drugi za zachodzące w niej procesy energetyczne, a trzeci za fotosyntezę. Okazało się, że genom chloroplastowy ogórka ma dokładnie 155 293 pary nukleotydów (pz).

Zsekwencjonowanie genomu przekłada się na wiele praktycznych zastosowań, np. stworzenie bardziej odpornych i ładniejszych warzyw.

Źródła