2011-03-18: RB ONZ uchwaliła strefę zakazu lotów nad Libią; rząd deklaruje rozejm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
Omega933 (dyskusja | edycje)
link
Mjbmrbot (dyskusja | edycje)
Linia 59: Linia 59:
[[en:UN Security Council approves Libya no-fly zone]]
[[en:UN Security Council approves Libya no-fly zone]]
[[fa:شورای امنیت طرح پرواز ممنوع بر فراز لیبی را تصویب کرد]]
[[fa:شورای امنیت طرح پرواز ممنوع بر فراز لیبی را تصویب کرد]]
[[ta:லிபியாவில் வான்பறப்புத் தடைக்கு ஆதரவாக ஐநா வாக்களித்தது]]

Wersja z 13:30, 18 mar 2011

Nieprawidłowe wywołanie szablonu {{data}}.
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

RB ONZ przyjęła wczoraj przed północą rezolucję nr 1973, wdrażającą strefę no-fly zone nad Libią.

Rezolucja prowadzona strefa zakazu lotów i upoważnia ochronę ludności cywilnej poprzez interwencję wojskową. Ponadto zostały zamrożone wszystkie aktywa posiadanych przez władze libijskie.

Za wprowadzeniem rezolucji głosowała Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Francja, Gabon, Liban, Nigeria, Portugalia, RPA, Wielka Brytania oraz USA. Brazylia, Niemcy, Chiny, Indie oraz Rosja wstrzymały się od głosu.

Udział w militarnej interwencji deklaruje Norwegia, Francja, Wielka Brytania, USA, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Także Kanada i Dania rozważa udział w akcji i wysłania swoich samolotów do Libii. Włochy poinformowały, że udostępnią swoje bazy lotnicze. Odmówili natomiast Niemcy. Dziś sprawa interwencji ma być omówiona przez 27 przedstawicieli państw członkowskich UE. Rosja, która wstrzymała się od głosu nie komentuje szerzej rezolucji. Rosyjskie władze sądzą, że wyegzekwowanie zakazu lotów równa się z użyciem siły i opowiedzeniem się po któreś ze stron wojny domowej. Polska nie podjęła jeszcze decyzji co do udziału w akcji.

Ta interwencja militarna nie jest, przypominam, okupacją terytorium libijskiego, ale jest wojskowym środkiem działania, który ma ochronić naród libijski - powiedział rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin. Wg niego do interwencji dojdzie w najbliższych godzinach.

Lotniskowce USS Enterprise i francuski Charles de Gaulle (stoi w porcie w Tulonie; posiada na pokładzie 30 maszyn typu Rafale, Super Etendard, E-2C Hawkeye oraz śmigłowce SA365 Dauphin) znajdują się w odległości dwóch dni podróży do Libii. USS Enterprise jest na Morzu Czerwonym. Na jego pokładzie znajdują się dziesiątki samolotów bojowych - 36 myśliwców F-18, 4 maszyny EA-6B Prowler, 22 sztuki F/A-18 Superhornet, 4 samoloty E-2C Hawkeye oraz 6 śmigłowców SH-60 Seahawk Natomiast na Morzu Śródziemnym już jest desantowiec USS Kearsarge. Na pokładzie, oprócz helikopterów bojowych, ma 6 samolotów typu Harrier.

Saif al-Islam al-Kaddafi powiedział, że reakcja ONZ nie wywiera na władzach żadnego wrażenia. Nie boimy się. No, dalej! Nie boimy się. Nie pomożecie narodowi libijskiemu, jeśli zamierzacie zbombardować Libię, żeby pozabijać Libijczyków. Zniszczycie nasz kraj - grzmiał Saif al-Islam.

Tymczasem mimo obowiązującego zakazu lotów, siły Kadafiego zbombardowały z powietrza Misratę. Przez całą noc trwał ostrzał artyleryjski. 4 osoby zginęły, a 70 zostało w walkach.

Przeczytaj poprzedni raport

Źródła

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii