Safecast X - wolny odpowiednik licznika Geigera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 24 czerwca 2012

Safecast X, to projekt który ma na celu zbudowanie wolnego odpowiednika licznika Geigera. Został on rozpoczęty przez kontrybutora BoingBoing - Seana Bonnera, zaraz po tragicznym wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima.

Autorem urządzenia jest haker Xboksa Andrew "Bunnie" Huang, który udostępnił całą dokumentację i kod na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0. Dodatkowo zrobiono kampanię Kickstarter, w której należało uzbierać 4 tys. dolarów. Uzbierano 104 268 dolarów, czyli ponad 25 razy więcej, niż zakładano.

Urządzenie Safecast X potrafi wykryć promieniowanie alfa, beta, gamma i posiada wyświetlacz OLED, akcelerometr, sześć przycisków oraz port microUSB do ładowania baterii i transferu danych. Informacja o wzrastaniu promieniowania wydobywa się przez specjalny głośnik lub słuchawki, podłączone do portu 3,5 mm jack. Zawarty w środku procesor pozwala na wyświetlanie obrazu i zapis w pamięci logów.

Planowania jest masowa produkcja urządzenia, zaraz po tym, jak przejdzie ono ostatnie testy jakościowe. Najpierw pojawi się ono na rynku japońskim i będzie można je zamówić przez internet.

Źródła[edytuj | edytuj kod]