Rosyjska Cerkiew: akceptujemy homoseksualizm, ale to grzech

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 25 stycznia 2010
LGBT
Patriarch Kirill of Moscow.jpg
Cyryl I, patriarcha Moskwy i Wszechrusi.
Objął swój urząd 27 stycznia 2009 r.

Podczas oficjalnego spotkania z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem, patriarcha Cyryl I, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oświadczył, że jego kościół akceptuje każdy ludzki wybór, również orientację seksualną, a taki wybór uznał za sprawę prywatną. Spotkanie odbyło się w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, 23 grudnia 2009 r.

Akceptujemy wszelkie ludzkiego wybory, w tym w dziedzinie orientacji seksualnej. To jest prywatna sprawa jednostki. Ale uznanie tego faktu w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska w odniesieniu do samego zjawiska.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi zaznaczył, że tradycje religijne wszystkich narodów, pokazują, że homoseksualizm jest grzechem, że to utrata orientacji moralnej jednostki jednak uważa, iż nie powinien on być karalny i zawsze stał mocno przeciwko wszelkim represjom i dyskryminacji ludzi różnych orientacji seksualnych. Uściślił przy tym, że fakt akceptacji nie zmienia stanowiska kierowanego przez niego kościoła, że praktykowanie homoseksualizmu jest grzeszne i zdecydowanie sprzeciwia się zrównywaniu stosunków homoseksualnych z naturalnymi.

Takie słowa to złagodzenie tonu oficjalnych wypowiedzi hierarchów Cerkwi. W 2005 r ustami urzędnika moskiewskiego patriarchatu Wsiewołoda Czaplina ostrzegali ostro organizujących "Gay Pride" w Moskwie, że "homoseksualizm to grzech skazujący na wieczną śmierć".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]