Rosjanie zwiększają obecność w Syrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 10 września 2015
World map blank with blue sea.svg

Agencja Reutera powołując się na swoje źródła w USA przekazała 9 września 2015 roku informację, że Rosja wysłała właśnie do Syrii dwa okręty desantowe, dodatkowe samoloty oraz niewielką ilość żołnierzy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja od dawna wysyła do Syrii broń i sprzęt wojskowy na podstawie zawartych kontraktów i w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Jednocześnie Moskwa potwierdziła, że na terenie Syrii przebywają rosyjscy eksperci wojskowi. Minister informacji w rządzie Syrii Omran Ahid ez-Zubi przekazał z kolei informacje, że żadne rosyjskie jednostki bojowe nie wspierają armii syryjskiej w konflikcie zbrojnym na terenie Syrii.

Kilka dni wcześniej bułgarskie władze odmówiły przelotu rosyjskich samolotów nad terytorium Bułgarii do Syrii twierdząc, że ładunek na pokładzie samolotów będzie inny niż deklaruje strona rosyjska[1].

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył jednocześnie[1]:

Cquote1.svg Wszelkie wsparcie wojskowe dla reżimu Asada może doprowadzić do eskalacji konfliktu i kolejnych ofiar wśród niewinnych ludzi. Cquote2.svg

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]