Przejdź do zawartości

Rosja: FSB ogłosiła, że udaremniono zamach na metropolitę Szewkunowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 lutego 2025
Tichon Szewkunow (2016)
Władimir Putin (2024)

28 lutego 2025 roku rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) ogłosiła, że zapobiegła zamachowi na metropolitę Tichona Szewkunowa, nieoficjalnie określanego jako "spowiednik Władimira Putina". W związku z tą sprawą zatrzymano dwie osoby – asystenta metropolity oraz obywatela Ukrainy.

Rzekomy zamach na metropolitę Szewkunowa

[edytuj | edytuj kod]

Według informacji podanych przez FSB, zatrzymani mieli przyznać się do planowania zamachu, który rzekomo organizował wywiad ukraiński. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow obwinił o to "reżim w Kijowie".

Ukraińskie służby stanowczo zaprzeczyły oskarżeniom. Przedstawiciel HUR, Andrij Jusow, określił je jako "absurd i kłamstwo", podkreślając, że Ukraina działa zgodnie z zasadami wojny i prawa międzynarodowego.

Szczegóły zatrzymania

[edytuj | edytuj kod]

Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że zatrzymano dwóch mężczyzn: obywatela Rosji i obywatela Ukrainy posiadającego prawo pobytu w Rosji. Rządowe media w Moskwie ujawniły ich tożsamość – są to Denis Popowicz, asystent metropolity Szewkunowa, oraz Nikita Iwankowicz.

Wcześniej niezależna "Nowaja Gazieta" informowała, że w połowie lutego sąd w Moskwie nakazał umieszczenie w areszcie dwóch absolwentów seminarium duchownego, w tym Popowicza. Podczas rewizji w mieszkaniu Iwankowicza odnaleziono łopatę, którą rzekomo użyto do zakopania ładunku wybuchowego.

Kim jest metropolita Tichon?

[edytuj | edytuj kod]

Metropolita Tichon Szewkunow jest biskupem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, obecnie pełni funkcję metropolity symferopolskiego i krymskiego. W latach 1995–2018 był przełożonym Monastyru Srietienskiego w Moskwie, znajdującego się w pobliżu siedziby FSB.

W 2012 roku w rosyjskich mediach głośno było o skandalu związanym z klasztorem. Na jego terenie odkryto dom publiczny, który działał w obiekcie prywatnym i – według duchowieństwa – nie miał związku z działalnością monastyru.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]