Regionalne Forum Rozwoju dla krajów Europy w Warszawie: współpraca popłaca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 11 maja 2012

Takie regionalne fora jak to warszawskie będą organizowane co roku. To umożliwi lepszą wymianę opinii i wiedzy oraz przyczyni się do lepszej współpracy w ramach ITU – zadeklarowali przedstawiciele Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU).

W zakończonych 9 maja w warszawskim hotelu Novotel Regionalnym Forum Rozwoju dla krajów Europy oraz Seminarium dla krajów Europy i WNP wzięło udział 120 delegatów z 30 krajów oraz kilkunastu instytucji i firm sektora prywatnego.

Trzydniowa impreza zorganizowana we współpracy z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym ITU, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz partnerami sektora prywatnego skupiła się na wymianie informacji i najlepszych praktyk w zakresie przejścia z nadawania telewizji analogowej na cyfrową i koordynacji wykorzystania dywidendy cyfrowej.

W otwierającej spotkanie sesji wysokiego szczebla udział wzięli ministrowie, ambasadorowie i szefowie urzędów regulacyjnych z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Finlandii, Litwy, Serbii, Federacji Rosyjskiej. W czasie Regionalnego Forum Rozwoju dyskutowano na temat doświadczeń administracji poszczególnych państw w zakresie szeroko pojętej polityki telekomunikacyjnej.

W ramach warsztatów tematycznych, którym poświęcono część pierwszego oraz dwa kolejne dni spotkania, zorganizowano w sumie osiem sesji roboczych. Najważniejsze kwestie poruszone podczas seminarium, oprócz problematyki swich-over (przejścia z telewizji analogowej na naziemną telewizję cyfrową):

  • metody badania kompatybilności naziemnych systemów ARNS i sieci LTE (sprawdzania, czy systemy nawigacja lotniczej i dostępu do szerokopasmowego internetu wzajemnie się nie zakłócają);
  • konsekwencje rozwoju internetu szerokopasmowego w kontekście dywidendy cyfrowej (telewizja cyfrowa jest „bardziej poszczędna” – więc uwolnione dzięki przejściu na cyfrowe nadawanie będzie można uzyskać dodatkowe fundusz dzięki sprzedaży uwolnionych pasm);
  • aspekty planu Geneva06 (to regionalne porozumienie w sprawie rozwoju telewizji cyfrowej);

Seminarium skupiło ekspertów resortowych, regulatorów rynków telekomunikacyjnych, sektora prywatnego i niezależnych ośrodków badawczych.

Źródła[edytuj]