Raport na żywo: runda finałowa konsultacji społecznych nad "Strategią Cyfryzacji Polski"
11 grudnia zapowiedziane zostały ostateczne konsultacje społeczne nad jednym z większych projektów Ministerstwa Cyfryzacji – Strategią Cyfryzacji Polski. Relację na żywo będzie prowadził Oliwier Jaszczyszyn, który zapowiedział także wzięcie głosu w dwóch blokach tematycznych. Każde podsumowanie będzie pojawiać się na przerwach między zapowiadanymi blokami tematycznymi.
Godzina 15.36 – koniec relacji na żywo
[edytuj | edytuj kod]Do żadnego z zapowiadanych przez Oliwiera Jaszczyszyna paneli nie został dopuszczony do głosu. Ze względu na brak czasu do pokrycia całego wydarzenia (które trwa już ponad 7 godzin), na ten moment kończymy z jego opisywaniem.
Mam nadzieję, jako uczestnik tego wydarzenia, że polski Wikinews będzie miejscem, w którym zobaczymy więcej podobnych reportaży, niekoniecznie tylko na tematy technologiczne czy polityczne. Do zobaczenia!
Godzina 14.30
[edytuj | edytuj kod]Rozpoczął się blok tematyczny o cyberbezpieczeństwie. Jak podają przedstawiciele ministerstwa, mimo wprowadzenia ważnych zabezpieczeń dla administracji publicznej w dalszym ciągu rozwijany jest potencjał techniczny polskiego cyberbezpieczeństwa. Według danych ministerstwa, już "kilkadziesiąt" organów państwowych jest pod tak zapewnianą ochroną, dzięki systemom takimi jak ARTEMIS czy ARAKIS GOV. Oba te systemy, zgodnie z zapewnieniami ministerstwa, odpowiadają za skanowanie podatności na stronach sektorów publicznych jak i prywatnych, umożliwiając podjęcie odpowiedniej reakcji.
Godzina 12.53
[edytuj | edytuj kod]Rozpoczął się panel nt. technologii przełomowych. Przedstawiciele ministerstwa podali, że prace nad AI Act trwają. W ramach prac planowane jest wdrożenie odpowiednich regulacji związanych z tą legislacją. Trwają też prace nad stworzeniem Instytutu IDEAS.
Godzina 12.21
[edytuj | edytuj kod]Niektóre komentarze z panelu o kompetencjach przyszłości:
– Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, więc [...] sztuczna inteligencja jest przydatna – powiedział jeden z przedstawicieli ministerstwa w trakcie panelu o technologiach przełomowych.
– Rewolucja AI jest nieunikniona, [...] nie bójmy się wykorzystać sztucznej inteligencji w naszej pracy. Trzeba się przyzwyczaić, przekwalifikować. Należy też zatrzymać w Polsce talenty, które łączą naukę z biznesem – przekazała jedna z komentujących.
– Rozwój cyfrowy nie może być oderwany od rozwoju umiejętności miękkich. Należy zapewnić różne ścieżki kształcenia, które będą stworzone pod różne scenariusze w życiu – mówi Magda Gancarek.
Justyna Jasiewicz zadała pytanie dotyczące kompetencji przemysłowych w przemyśle ciężkim, na co jeden z przedstawicieli ministerstwa udzielił odpowiedzi, że takie kompetencje są ustalane i będą wdrażane w bliżej nieokreślonej przyszłości.
– Widzimy ogromny potencjał w tym, że państwa sąsiadujące, konkretniej Czechy i Słowacja, mogą pomóc we wdrażaniu technologii kwantowej w sektorze ochrony zdrowia – mówi przedstawiciel Healthcare Poland.
– Od 20 lat liczba informatyków dyplomowanych w Warszawie jest praktycznie taka sama – zaczął jeden z wykładowców na studiach. – Potrzebuję kogoś, kto zrozumie i powie, czym jest np. algorytmika – kontynuuje.
Godzina 11.20
[edytuj | edytuj kod]W panelu o cyfrowym państwie i otwartych danych wzięli udział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, Anna Gus oraz Katarzyna Zajkowska. Na łamach panelu podano, że Poczta Polska "negocjuje z wiceministrem cyfryzacji o uwolnienie w ramach portalu dane.gov.pl bazy kodów pocztowych od lat". W panelu od strony społeczeństwa jak i przedstawicieli udział wzięli m.in. Stanisław Dyrda czy przedstawiciel Google Cloud Polska.
Ze względu na brak czasu w tym bloku oraz bardzo duże zainteresowanie, Oliwier Jaszczyszyn nie mógł wziąć udziału jako komentujący mimo swojej zapowiedzi.
Godzina 10.10
[edytuj | edytuj kod]Jeżeli dołączacie od tego momentu, oto streszczenie dotychczasowego bloku:
Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podsumował rok swojej kadencji. W wypowiedzi zawarł to, co opisano w poprzedniej relacji. Stwierdził też, że "to, co było uznawane za zbyt ambitne lub niemożliwe, jest realizowane za jego kadencji". Jak powiedział, poprzednia władza chciała przeforsować "lex pilot", który polegał na ustanowieniu kanałów telewizji publicznej na pierwszych pozycjach, co zostało przez Gawkowskiego anulowane.
Swoją wypowiedź skierował także ku Big Techom, które zarówno samemu ministrowi Gawkowskiemu jak i reszcie jego składu "są niestraszne". Zapowiedział także inwestycje w sztuczną inteligencję oraz podał, że uruchomiony niedawno został superkomputer Helios w krakowskim AGH. Podał też, że wkrótce "zostanie wykonane pierwsze szyfrowane połączenie między ministerstwem a NASK w technologii kwantowej", dodając, że jest to "technologia przyszłości".
Godzina 9.32
[edytuj | edytuj kod]– Minął rok od momentu objęcia przez "koalicję 15.10." władzy. [...] Strategia Cyfryzacji Polski to dokument wyprzedzający sytuację o 10 lat. [...] Było dotychczas wiele zaniedbań, które kończyły się wielomilionowymi karami – tak zaczął spotkanie minister cyfryzacji.
Minister Krzysztof Gawkowski podkreślił też ważność konsultacji społecznych. Ostrzegł też przed zwiększoną liczbą ataków cybernetycznych na Polskę, niż dotychczas. Według słów ministra Polska "jest najczęściej atakowanym państwem w Unii Europejskiej". Podał też dalej statystyki CERTu dotyczącego walki ze smishingiem: "obsłużonych zostało 500.000 zgłoszeń, zablokowano ponad 1.000.000 SMSów z potencjalnie niebezpiecznymi linkami".
"Przeniesienie operacji do chmury pomoże w zwiększeniu efektywności pracy administracji publicznej" – kontynuuje, dodając, że "cyfrowa zdrada stanu to stawianie partnerów biznesowych ponad ludzi".
"Dezinformacja może zdziałać wiele złego", powiedział minister, powołując się na wybory w Rumunii w 2024 roku.
Godzina 9.26
[edytuj | edytuj kod]Większość osób zebrała się już w części konferencyjnej. Planowo konsultacje społeczne mają się rozpocząć około godziny 9.30, gdy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, otworzy spotkanie.
Godzina 8.32
[edytuj | edytuj kod]Około 8.20, tak jak planowano, rozpoczęto rejestrację osób zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji. Faktyczna konferencja rozpocznie się około godziny 9.30.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |