Raport dotyczący diagnozy pozycji Gdańska na mapie kulturalnej Polski gotowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 17 stycznia 2015

Czym wyróżnia się Gdańsk na kulturalnej mapie Polski? Które wydarzenia kulturalne, instytucje i twórcy z Gdańska są dostrzegane przez przedstawicieli środowisk opiniotwórczych z innych, dużych miast w Polsce? W raporcie z badania, zrealizowanego dla Obserwatorium Kultury działającego przy Instytucie Kultury Miejskiej przez PBS, można zapoznać się z podsumowaniem wywiadów pogłębionych prowadzonych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu.

Celem przeprowadzonego w listopadzie 2014 roku badania było zdiagnozowanie pozycji Gdańska na kulturalnej mapie Polski w wyniku rozmów z przedstawicielami środowisk opiniotwórczych dużych miast w Polsce. Szczególnie skupiono się na poznaniu opinii osób związanych z branżą kultury na temat życia kulturalnego w Gdańsku, jakości i poziomu oferty kulturalnej, określeniu jej mocnych i słabych stron. W wywiadach respondenci byli także proszeni o podanie rozpoznawalnych cech Gdańska jako miasta kulturalnego oraz trendów kulturalnych, które identyfikują jako związane z Gdańskiem.

Przeprowadzone badanie było badaniem jakościowym, co oznacza, że uzyskane wyniki nie są reprezentatywne dla całej branży kulturalnej i nie podlegają ilościowym generalizacjom. Użyto w nich zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI) w pięciu lokalizacjach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu. Grupy dyskusyjne liczyły po sześć osób (w Katowicach siedem).

Raport „Kultura w Gdańsku. Badanie środowiska opiniotwórczego – diagnoza pozycji Gdańska na mapie kulturalnej Polski” wpisuje się w prace nad Programem Operacyjnym „Kultura i czas wolny” Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus.

Raport znajduje się na stronie: obserwatorium.ikm.gda.pl.

Źródła[edytuj | edytuj kod]