Projekt SztukMistrzowie z Krakowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 22 maja 2012

SztukMistrzowie z Krakowa to projekt, który pomaga uczyć w innowacyjny sposób przedmiotów humanistycznych. Projekt ponadto zachęca do poznawania dziedzictwa kulturowego i historycznego Krakowa, gdyż tematycznie związany jest z okresem Młodej Polski.

Najważniejszym elementem projektu jest gra miejska oparta na zagadce kryminalnej z przełomu wieków. Uczniowie, tropiąc ślady mordercy (najpierw na Facebooku, potem w rzeczywistym świecie w centrum Krakowa), zdobywają szereg informacji na temat Młodej Polski i modernistycznego Krakowa, gdyż celem autorów projektu jest nauczanie przez zabawę oraz uwrażliwianie na dziedzictwo kulturalne byłej stolicy Polski.

Cały projekt podzielony jest na trzy etapy:

  • cześć on-line, czyli działania na Facebooku
  • grę miejską, której pierwsza edycja odbyła się 21 marca 2012
  • lekcję szkolną wg zaproponowanego przez autorów projektu scenariusza.

Ta nowatorska formuła nauczania, zgodnie z intencjami organizatorów rozgrywki, ma sprawić, że już nigdy żaden polonista, historyk czy nauczyciel wiedzy o kulturze nie pozostanie z Gombrowiczowskim dylematem: „Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca”.

Dowodem na to niech będzie początek scenariusza gry:

Cquote1.svg 17. stycznia 1894 r. Michał Chądzyński – aktor Teatru Miejskiego – zastrzelił aktorkę Anielę Wyrwiczównę, a następnie popełnił samobójstwo. Motywem – jak mówiono „na mieście” – miał być zawód miłosny. Funkcjonariusze CK Dyrekcji Policji w Krakowie zabezpieczyli narzędzie zbrodni – amerykański rewolwer Smith & Wesson Model 1 (kal. 5,6 mm). Siedem lat później – 17. października 1901 r. – przed wejściem do Parku Jordana strzałem w skroń samobójstwo popełnił Michał Bałucki – pisarz i publicysta reprezentujący odchodzącą w przeszłość epokę polskiego pozytywizmu. Plotki mówiły o nerwicy i ogólnej frustracji pisarza, znanego z długich sporów ze środowiskami Młodej Polski. Policja zabezpieczyła broń: ponownie był to rewolwer stosunkowo rzadkiej marki S&W Model… Cquote2.svg

Źródła[edytuj]