Przejdź do zawartości

Stowarzyszenie Tak dla CPK opublikowało informacje na temat dokumentu Program inwestycyjny CPK. Etap II 2024-2032

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 grudnia 2024

10 grudnia Stowarzyszenie #TakdlaCPK opublikowało informacje na temat pozyskanego dokumentu Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny Etap II 2024–2032 (dalej: Zmiana Programu CPK), jako załącznika do planowanej Uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024–2030.

Powyższy dokument dotychczas był podstawowym dokumentem rządu ustanawiającym ramy finansowe i warunki realizacji zamierzeń w zakresie CPK. Stowarzyszenie wskazuje, że zmiany wynikające z dokumentu wprowadzają bardzo istotne modyfikacje do Programu CPK to nie są opatrzone uzasadnieniem, ani jakimikolwiek analizami na ich poparcie. Stowarzyszenie wskazuje także, że zmiany zostały zaproponowane przez bez konsultacji publicznych.

Jest to oficjalny dokument podpisany przez obecnego prezeza spółki CPK jak i przez pełnomocnika rządu ds. CPK. Zmiana Programu CPK została podpisana elektronicznie przez prezesa Spółki CPK, Filipa Czernickiego w dniu 30 sierpnia 2024 r. Pełnomocnik Rządu do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek podpisał wniosek o dokonanie wpisu projektu uchwały w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w dniu 17 października 2024 r. W dniu 4 grudnia 2024 r. Sekretarz Stałego Komitetu Rady Ministrów przekazał do Rządowego Centrum Legislacji projekt uchwały przeznaczony do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Oto kluczowe punkty na które wskazuje #TakdlaCPK:

  • wprowadzenie zmian do programu inwestycyjnego odbyło się bez zaangażowania opinii społecznej;
  • nieuzasadnione wydłużenie terminu realizacji Lotniska CPK aż do 2032 r. przy realizowaniu go w kształcie umożliwiającym obsługę jedynie 34 mln pasażerów rocznie, co spowoduje konieczność rozbudowy Lotniska natychmiast po jego otwarciu;
  • ograniczenie finansowania Programu CPK poprzez redukowanie środków pozyskiwanych od zewnętrznych inwestorów;
  • redukcja kształtu węzła kolejowego CPK odcinająca dostęp do Lotniska CPK dla całej Polski południowej co może pogłębiać wykluczenie komunikacyjne;
  • rezygnacja z projektów budowy sieci intermodalnych terminali kolejowych.

Wnioski stowarzyszenia podkreślają konieczność większej przejrzystości i uwzględnienia potrzeb wszystkich regionów w ramach inwestycji CPK. W wywiadzie dla WNET Maciej Wilk, prezes stowarzyszenia zwraca uwagę na okrojenie programu kolejowego w którym z 2000 km nowych linii kolejowych plan zakłada realizację jedynie 500 km, obejmujących Kolej Dużych Prędkości między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]