Przejdź do zawartości

2005-04-19: Premiera Opery 8.0

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Premiera Opery 8.0)
wtorek, 19 kwietnia 2005
Opera - ikona
Opera - ikona

Opera, przeglądarka internetowa (a dokładniej program do obsługi internetu) norweskiej firmy Opera Software ASA, doczekała się ósmej odsłony. Na tę wersję użytkownicy czekali ponad pół roku - wtedy to pojawiła się ostatnia edycja z serii 7.

Opera 8 wprowadza między innymi obsługę kanałów informacyjnych ATOM oraz natywną obsługę standardu SVG 1.1 Tiny (jako pierwsza przeglądarka na rynku). Pojawiła się też funkcja dopasowania strony do szerokości ekranu oraz kolejna wyróżniająca Operę funkcja - sterowanie głosem (obecnie wyłącznie w języku angielskim).

Oprócz tego interfejs programu został uproszczony, pojawiło się dużo poprawek (np. wprowadzenia obsługi XMLHttpRequest, możliwości dodawania własnych skryptów JS dla stron) i po raz kolejny zwiększono szybkość przetwarzania stron WWW.

Operę przeznaczoną dla systemów Windows, Linux, Solaris i FreeBSD można ściągnąć za darmo ze strony producenta (jednak aby usunąć reklamy należy uiścić opłatę). Polska wersja językowa została udostępniona w dzień premiery angielskiej.

Strony internetowe firmy Opera Software można teraz przeglądać też w języku polskim. Polska została dostrzeżona przez firmę ze względu na dużą popularność przeglądarki w naszym kraju (według badań jest na trzecim miejscu) i specjalnie dla polskich użytkowników obniżono cenę licencji o 70%.

Razem z jej premierą ruszyła akcja promocyjna na stronach użytkowników (mogą oni za umieszczenie linka do www.opera.com na własnej stronie uzyskać darmową licencję). Akcja jest wzorowana na podobnej zorganizowanej w związku z premierą przeglądarki internetowej Firefox.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]