Powstaje pierwsze w Polsce otwarte repozytorium nauki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 21 czerwca 2011
N icon science.png

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - ICM UW uruchomiło nowe repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym będą udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły (zarówno niepublikowane i nierecenzowane – preprinty, jak i te, które przeszły proces recenzji i zostały opublikowane – postprinty), książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie pierwsze w Polsce naukowe repozytorium otwarte dla naukowców ze wszystkich instytucji naukowych i badawczych w Polsce. Dostęp do bazy materiałów zgromadzonych w repozytorium będzie otwarty.

Przeglądanie i pobieranie materiałów jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Dla dodatkowych funkcji, takich jak subskrypcja kolekcji, otrzymywanie powiadomień o aktualizacjach, trzeba założyć własne konto. Tak samo w przypadku przechowywania i publicznego udostępniania materiałów. Naukowcy, którzy chcą dzielić się swoją pracą w otwarty sposób, mogą udostępnić materiały na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL.

Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu materiały będą łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej. Repozytorium jest oparte o oprogramowanie DSpace, dostosowane do lokalnych potrzeb przez programistów z ICM UW.

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Repozytorium “Centrum Otwartej Nauki””, którego autorem jest Karolinę Grodecką, opublikowanego w serwisie Koalicji Otwartej Edukacji (więcej informacji).