Przejdź do zawartości

Potencjalne możliwości zmiany w kwestii dostępu do informacji publicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 kwietnia 2025

10 kwietnia 2025 roku do Sejmu wpłynął wniosek od Fundacji Cyber-Complex z postulatem częściowego uznania za zasadną petycję BKSP-155-X-411/25 w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Wniosek z dnia 10.04.2025 do Sejmu RP o częściowe uznanie za zasadną petycję BKSP-155-X-411 w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 902)

W wniosku Fundacja Cyber-Complex skupia się na aspekcie pozyskiwania informacji publicznych w trybie anonimowym.

Fundacja Cyber-Complex zdaje sobie sprawę, że prawo dostępu do informacji publicznej jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa i stanowi istotną gwarancję jakości życia publicznego. Niemniej jednak w aktualnych realiach geopolitycznych oraz w świetle rosnących zagrożeń o charakterze hybrydowym, w tym terrorystycznym konieczne jest nowoczesne wyważenie wartości: wolności oraz bezpieczeństwa.

W polskim systemie prawnym obecnie możliwe jest składanie wniosków o informację publiczną całkowicie anonimowo. Choć zwiększa to swobodę działania obywateli i organizacji społecznych, równocześnie pozostawia otwartą furtkę dla nadużyć, które - w najgorszym przypadku - mogą zostać wykorzystane do celów zagrażających bezpieczeństwu państwa.

Zgodnie z stanowiskiem organizacji problematyka ta wymaga dokładniejszych analiz. Nie może być rozstrzygnięta tylko i wyłącznie na podstawie wyżej wymienionej petycji lub wniosku ze sprzeciwem dla tej propozycji, którego nadawcą jest stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Podkreślono jednak, że w pewne ograniczenie możliwości składania wniosków anonimowo może być jak najbardziej zasadne.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]