Przejdź do zawartości

Poseł Marta Stożek złożyła interpelację poselską w sprawie wpływu diet wypłacanych członkom obwodowych komisji wyborczych na ocenę prawa do świadczeń społecznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 stycznia 2025

21 stycznia 2025 roku poseł na Sejm RP X kadencji Marta Stożek (Razem) złożyła interpelację poselską adresowaną do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w sprawie wpływu diet wypłacanych członkom obwodowych komisji wyborczych na ocenę prawa do świadczeń społecznych. Interpelacja, o której mowa, nosi numer 7553.

Treść

[edytuj | edytuj kod]
Szanowna Pani Minister,

obwodowe komisje wyborcze (OKW) stanowią fundament demokratycznego i przejrzystego systemu wyborczego, zapewniając sprawną organizację i przeprowadzanie wyborów na każdym etapie. Ich członkowie, wykonując swoje obowiązki, angażują czas, wiedzę i umiejętności, co często wymaga od nich łączenia tej odpowiedzialności z codziennymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. W ramach rekompensaty za tę istotną społeczną funkcję przysługują im diety, które pełnią rolę świadczenia finansowego mającego wynagrodzić trud i poświęcenie wkładane w realizację zadań związanych z organizacją wyborów.

Mimo kluczowego znaczenia diet dla członków OKW w praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące ich traktowania w kontekście szeroko rozumianego systemu pomocy społecznej. Istotnym problemem jest brak jednoznaczności w kwestii, czy owe diety są wliczane do dochodu, który wpływa na możliwość uzyskania różnorodnych świadczeń społecznych wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej. Niejasności w tej materii mogą prowadzić do niespójnych decyzji administracyjnych, które mają bezpośredni wpływ na sytuację materialną osób korzystających z pomocy społecznej.

Warto podkreślić, że zasady ustalania dochodów w kontekście prawa do świadczeń społecznych muszą być przejrzyste, aby zagwarantować sprawiedliwe traktowanie wszystkich obywateli. Dlatego też kluczowe jest dokładne określenie, czy diety członków OKW powinny być traktowane jako dochód uwzględniany przy ocenie prawa do świadczeń.

W świetle powyższego zwracam się z prośbą o szczegółowe przedstawienie obowiązujących regulacji prawnych oraz praktyk administracyjnych w zakresie uwzględniania diet członków OKW jako dochodu.

Proszę również o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy diety wypłacane członkom OKW są uwzględniane jako dochód przy ocenie prawa do świadczeń społecznych?

2. Jeśli tak, to które kategorie świadczeń obejmują te dochody i na jakiej podstawie prawnej?

3. Jeśli nie, to które świadczenia pozostają wyłączone z uwzględniania diet członków OKW i jakie przepisy to regulują?

4. Czy ministerstwo przewiduje wysłanie oficjalnych informacji do ośrodków pomocy społecznej, aby zapewnić jednolite podejście w zakresie traktowania diet członków OKW jako dochodu?

Z wyrazami szacunku

Marta Stożek

Posłanka na Sejm RP


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Marta Stożek – Interpelacja nr 7553 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, 21 stycznia 2025