Przejdź do zawartości

Poseł Krzysztof Piątkowski złożył interpelację poselską w sprawie minimalnej frekwencji uczniów na zajęciach w szkołach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 grudnia 2024

19 listopada 2024 roku poseł na Sejm RP X kadencji Krzysztof Piątkowski (PO) złożył interpelację poselską adresowaną do ministra edukacji Barary Nowackiej. Interpelacja, o której mowa, nosi numer 6481.

Interpelacja została złożona w sprawie minimalnej frekwencji uczniów na zajęciach w szkołach.

Treść

[edytuj | edytuj kod]
niedziela, 1 grudnia 2024
Szanowna Pani Minister,

na łamach „Gazety Wyborczej” z dnia 19 listopada 2024 r. ukazał się artykuł autorstwa Magdaleny Warchali-Kopeć pt. „MEN chce poprawić frekwencję uczniów. Rodzice: powinno zacząć się od zmian w szkołach”. Z tekstu wynika, że kierowane przez Panią Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje podjęcie działań na rzecz ograniczenia niskiej frekwencji uczniów na lekcjach. Chciałbym wyrazić moje szczere poparcie dla tej inicjatywy, jednocześnie zwracając uwagę na potrzebę podniesienia minimalnego progu frekwencji uczniów, który obecnie wynosi jedynie 50%.

Obecny próg, który pozwala na klasyfikację ucznia mimo aż 50% nieobecności, jest moim zdaniem nieadekwatny. Taki poziom frekwencji rażąco odbiega od standardów europejskich i osłabia znaczenie obowiązku edukacji w Polsce. Brak klasyfikacji w przypadku niskiej frekwencji powinien być postrzegany nie jako kara, lecz jako naturalna konsekwencja braku zaangażowania w naukę.

Podniesienie minimalnej frekwencji powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, analizami porównawczymi oraz badaniami uwzględniającymi systemy edukacyjne w innych krajach europejskich i na świecie. Kluczowe jest, by nowe regulacje były oparte na rzetelnych danych, a próg frekwencji dostosowany do wymogów współczesnego systemu edukacji i europejskich standardów.

W związku z tym kieruję do Pani Minister następujące pytania:

  • Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje podniesienie minimalnego progu frekwencji wymaganego do klasyfikacji uczniów? Jeśli tak, jakie poziomy są rozważane?
  • Jeśli ministerstwo nie planuje podniesienia tego progu, to jakie inne działania zamierza podjąć w celu rozwiązania problemu niskiej frekwencji uczniów w Polsce?
  • Czy ministerstwo dysponuje danymi dotyczącymi poziomu frekwencji w Polsce w różnych grupach wiekowych i czy są one porównywane z danymi z innych krajów europejskich, szczególnie państw Unii Europejskiej?
  • Czy ministerstwo przeprowadziło lub zamierza przeprowadzić analizy, które wskazują przykłady krajów, w których skutecznie rozwiązano problem niskiej frekwencji uczniów? Czy znane są też przykłady krajów, które mają podobne problemy co Polska?
  • Czy ministerstwo planuje zbadać, jakie czynniki wpływają na niską frekwencję w polskich szkołach i jakie działania – poza ewentualnym podniesieniem progu minimalnej frekwencji – mogą zostać wdrożone, by zachęcić uczniów do regularnego uczestnictwa w zajęciach?
  • Jeśli ministerstwo nie posiada szczegółowych danych o frekwencji w Polsce i jej porównaniu z innymi krajami, czy zamierza podjąć działania w celu ich uzyskania?


Z wyrazami szacunku

Krzysztof Piątkowski


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Krzysztof Piątkowski – Interpelacja nr 6481 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, 19 listopada 2024