Szanowna Pani Ministro!
Kodeina, jako opioid stosowany w leczeniu bólu i kaszlu, jest składnikiem leków przeciwkaszlowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Niestety wzrost nadużywania leków zawierających kodeinę staje się poważnym problemem zdrowotnym i społecznym, szczególnie wśród młodzieży i młodych dorosłych. Nadużywanie produktów zawierających kodeinę może prowadzić zarówno do fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia. Nagłe przerwanie stosowania może powodować objawy odstawienne.
Z uwagi na powszechność i łatwą dostępność produktów zawierających kodeinę problem ten wymaga pilnych działań. Wzrost liczby przypadków nadużywania oraz ryzyko uzależnień szczególnie wśród młodych ludzi stanowią istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Dodatkowo w wielu krajach, takich jak Niemcy, wprowadzono surowsze regulacje dotyczące dostępności leków zawierających kodeinę, co znacząco ograniczyło problem ich nadużywania. W Polsce brak podobnych regulacji może przyczyniać się do wzrostu liczby osób uzależnionych od tych produktów.
W związku z powyższym kieruję do Pani Ministry następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zaostrzenie przepisów dotyczących dostępności leków zawierających kodeinę, np. wprowadzenie obowiązkowej recepty na wszystkie produkty z kodeiną?
2. Jakie kroki są podejmowane w celu monitorowania i ograniczenia sprzedaży leków opioidowych w aptekach?
3. Czy planowane są kampanie edukacyjne skierowane do młodzieży, mające na celu uświadomienie ryzyka związanego z nadużywaniem leków zawierających kodeinę?
4. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie systemów informatycznych monitorujących sprzedaż leków zawierających opioidy w aptekach?
6. Czy prowadzone są badania nad skalą uzależnienia od kodeiny w Polsce oraz jego wpływem na zdrowie publiczne?
Z wyrazami szacunku
|