|
Szanowna Pani Ministro,
w związku z wprowadzeniem dla niektórych grup społecznych dodatku do emerytury za pracę społeczną niezbędną w służbie dla państwa polskiego pojawiają się kolejne głosy obywateli, którzy również taką pracę świadczyli. Dotyczy to między innymi społecznych kuratorów sądowych i ławników. Jest to grupa społeczników, którzy mając przygotowanie w tym zakresie, jak również uznanie społeczne świadczyli swoją pracę w trudnych warunkach.
Do zakresu działania sądowego kuratora społecznego należy w szczególności: odwiedzanie osób, których dotyczy postępowanie, w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, żądanie niezbędnych informacji i wyjaśnień od osób znajdujących się w okresie próby, objętych dozorem lub tych, na które nałożono obowiązki, współdziałanie z właściwymi stowarzyszeniami, organizacjami i instytucjami w zakresie poprawy warunków bytowych i zdrowotnych, zatrudnienia i szkolenia osób, których dotyczy postępowanie wykonawcze, współdziałanie z administracją zakładów karnych w zakresie odpowiedniego przygotowania skazanych do zwolnienia, przeglądanie akt sądowych i sporządzanie z nich odpisów w związku z wykonywaniem czynności zleconych przez sąd, przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i zbieranie niezbędnych informacji od organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego, zakładów pracy, stowarzyszeń, organizacji i instytucji, podejmowanie innych czynności niezbędnych do prawidłowego wykonywania kar, środków karnych, środków zabezpieczających i kompensacyjnych oraz przepadku, jak też kontrola wykonywania środków kompensacyjnych czy udzielanie skazanym innej stosownej pomocy.
Jak widać, praca społecznych kuratorów sądowych wymaga dużego poświęcenia, zaangażowania i przede wszystkim przeznaczenia dużo czasu na wykonywanie tych czynności. Podobna sytuacja dotyczy ławników sądowych, którzy świadczą swoją pracę społecznie.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pani Ministry z następującymi pytaniami:
- Czy Pani Ministra, mając na uwadze stan finansów publicznych pozostawiony po poprzednikach, widzi możliwość wsparcia finansowego w postaci dodatku do emerytury tych osób?
- Czy były prowadzone jakiekolwiek analizy w tym zakresie?
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Pępek
Poseł na Sejm RP
|
|