Przejdź do zawartości

2024-12-02: Posłanka Małgorzata Pępek złożył interpelację poselską w sprawie poszerzenia możliwości rolników w zakresie dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 grudnia 2024

25 listopada 2024 roku poseł na Sejm RP X kadencji Małgorzata Pępek (PO) złożyła interpelację poselską adresowaną do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Interpelacja, o której mowa, nosi numer 6630.

Interpelacja została złożona w sprawie poszerzenia możliwości rolników w zakresie dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie.

Treść

[edytuj | edytuj kod]
poniedziałek, 2 grudnia 2024
Szanowny Panie Ministrze!

Kwestią bezdyskusyjną jest ścisły związek działalności rolniczej i środowiska naturalnego. Nie ulega wątpliwości, że działalność rolnicza oddziałuje na środowisko naturalne, a środowisko naturalne w dużym stopniu wpływa na rolnictwo. Jednym z przejawów tego stanu rzeczy jest możliwość powodowania szkód w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną, a także możliwość powstawania szkód w związku z prowadzeniem gospodarki łowieckiej.

W tej sprawie do mojego biura poselskiego przychodzą rolnicy, którzy zwracają uwagę na fakt, iż obecnie system szacowania szkód łowieckich nie daje im realnej możliwości obrony swoich interesów. Z perspektywy rolnika ten proces jest jednoznacznie niekorzystny. W ich ocenie koła łowieckie mają monopol na szacowanie szkód. To one sporządzają protokoły. We wspomnianych czynnościach może uczestniczyć, oprócz samego zainteresowanego, przedstawiciel właściwej terytorialnie Izby Rolniczej, jednak często bywa tak, że uwagi w protokole to fikcja, gdyż nie są uwzględniane, co w praktyce prowadzi do marginalizacji uwag rolników. W przypadku odwołania się od decyzji koła, rolnik trafia do nadleśnictwa, gdzie zazwyczaj pracownicy są w większości myśliwymi i mogą mieć ograniczoną obiektywność w stosunku do szacowanych szkód. Proces ten kończy się w sądzie, gdzie jak podkreślają rolnicy biegli również często mają status myśliwych, co komplikuje sytuację rolników.

Dodatkowo według samych zainteresowanych brak możliwości ubezpieczenia się dla rolników w związku ze szkodami łowieckimi oraz wyłączenie tych szkód z regulacji Kodeksu cywilnego pozostawia ich w sytuacji niekorzystnej i ogranicza możliwości dochodzenia swoich praw.

Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  • Czy ministerstwo planuje wprowadzenie konkretnych zmian w systemie szacowania szkód łowieckich, które umożliwią rolnikom dochodzenie swoich praw w sposób niezależny?
  • Jakie działania są podejmowane w celu umożliwienia rolnikom dostępu do indywidualnych ubezpieczeń w przypadku szkód łowieckich?
  • Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie regulacji, które zapewnią niezależność rzeczoznawców i biegłych w procesie szacowania szkód łowieckich?
  • Jakie Państwo podejmą działania dotyczące wsparcia rolników w walce o swoje prawa i zabezpieczenie ich interesów w kontekście działalności kół łowieckich?
  • Czy w tym celu zainicjują Państwo zmiany w Kodeksie cywilnym, które umożliwią polskim rolnikom możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku szkód łowieckich?

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Pępek

Poseł na Sejm RP


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Małgorzata Pępek – Interpelacja nr 6630 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, 25 listopada 2024