Polskie stanowisko na forum Rady ITU 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 lipca 2012

Rada Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), której Polska jest członkiem od 2010 r., rozpoczęła obrady 4 lipca. Otwierając je sekretarz generalny ITU dr Hamadoun I. Toure mówił o wyzwaniach stojących przez Związkiem. Należy do nich rewizja Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITRs), które przyjęto w 1988 r. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów ITU, który definiuje międzynarodowe usługi telekomunikacyjne, współpracę między krajami i administracjami krajowymi, zasady bezpieczeństwa, priorytety telekomunikacyjne, opłaty oraz zasady rachunkowości. Postęp technologiczny (m.in. pojawienie się internetu) oraz zmiany rynkowe (eliminacja monopoli telekomunikacyjnych) powoduje konieczność nowelizacji tego dokumentu.

Przedstawicielka Polski w Radzie ITU min. Małgorzata Olszewska z MAC powiedziała, że ważne jest zachowanie otwartych i przejrzystych konsultacji w pracach dotyczących wszelkich zagadnień związanych z internetem, m.in. prac nad zmianami w ITR jak i prac grupy roboczej Rady ds. Internetu. Stanowisko to było zbieżne z opiniami innych członków Rady m.in.: Niemiec, Szwecji, USA, Kanady i Australii. Minister Olszewska, mówiła też, że zacieśnienie współpracy regionalnej w ramach ITU to wartościowy i warty kontynuowania trend. Olszewska poinformowała Radę o wynikach majowego Regionalnego Forum Rozwoju ITU w Warszawie.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj przedstawiła informacje dotyczące organizacji przez Polskę Ogólnoświatowego Sympozjum Regulatorów oraz Ogólnoświatowego Forum Liderów Branży 3–5 lipca 2013 r. w Warszawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

[[Kategoria:Warszawa]